Superliqada Fənər , kubokda Qalatasaray öndədi
Footbal-plus portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Türkiyə kubokunun 1/4 finalında bütün diqqətlər İstanbul derbisinə yönəlib. Aprelin 2-də ''Fənərbaxça'' ''Qalatasaray''ı qəbul edəcək.
''Football-plus.az'' xəbər verir ki, əsası 1909-cu ildə qoyulan bu rəqabətdə Türkiyə çempionatında qələbə sayında ''Fənərbaxça'' üstündüsə, ölkə kubokunda ''Qalatasaray''ın üstünlüyü diqqət çəkir.
Superliqada indiyə qədər baş tutan 136 qarşılaşmada ''Fənərbaxça'' qələbə sayında 53:38 öndədi (top fərqi - 164:133). Amma kubok çərçivəsində tamam fərqli mənzərənin şahidi oluruq. Kubokda rəqabətin əsası 1962/63 mövsümündə qoyulub və indiyə qədər baş tutan 27 oyunda ''Qalatasaray'' həm qələbə sayında (14:3), həm də top fərqində (44:29) aşkar üstünlüyə malikdi.
Elə son 10 rəsmi oyuna baxdıqda da ''Cim-Bom''un üstünlüyü gözə çarpır. Belə ki, bu müddətdə ''Qalatasaray'' biri texniki olmaqla 5 qələbə qazandığı halda ''Fənər''in 3 qələbəsi var.
Texniki qələbə ötən ilin aprelin 7-də Şanlıurfada oynanılan superkubok matçında qeydə alınıb. ''Fənər''in meydana U-19 komandası ilə çıxdığı oyunda ''Qalatasaray'' birinci dəqiqədə vurduğu qolla önə keçdi. Daha sonra rəqib meydandan çəkildiyi üçün ''sarı-qırmızılar''a 3:0-lıq texniki qələbə verildi.