Tenderlərdə “GREY GROUP” müəmması: Dəftərxana ləvazimatı, yoxsa ərzaq satan şirkət?
Ölkədə əksər dövlət qurumları il ərzində heç də kiçik olmayan məbləğlərdə dəftərxana ləvazimatları alırlar. Tribunainfo.az xəbər verir ki, bu məsələdə ən aktiv şirkətlər sırasında “A4 Ofis” MMC və “GREY GROUP” MMC dayanır.
Sayt olaraq “GREY GROUP” MMC ilə bağlı geniş araşdırma apardıqada məlum oldu ki, bu şirkətə ötən il 17 tenderin qalibi olub. Həmin müsabiqlər üzrə dövlət qurumlarına 2 milyon 219 min 701 manatlıq dəftərxana ləvazimatı, təsərrüfat malları və promo məhsullar satılıb.
Qeyd edək ki, şirkət bu ilin ilk üç ayında da fəal olub. Bu üç ayda 3 tender udub. Onların ümumi məbləği isə 787 min 503 manat təşkil edib.
Rəsmi məlumatlardan belə görünür ki, “GREY GROUP” MMC-nin ötən il ən çox satınalma müqaviləsi bağladığı dövlət qurumu Ədliyyə Nazirliyi olub. Belə ki, şirkətlə nazirlik arasında ötən il üç müqavilə imzalanıb. Dəftərxana ləvazimatlarından tutmuş, katriclərin alınmasına qədər bütün işləri əhatə edən prosesdən şirkət 757 min 880 manat qazanıb.
Bahalı tenderlər sırasında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi də var. Rəsmi qaynaqlarda sözügedən şirkət bu qurumun iki tenderinin qalibi olub. “GREY GROUP”dan 226 min 896 manatlıq promo məhsulları və çap xidmətləri satın alan KOBİ, ardından  dəftərxana ləvazimatları və təsərrüfat malları üçün 225 min 997 manat xərləyib.
İlkin araşdırmalardan belə anlaşılır ki, “GREY GROUP” təkcə, iki dövlət qurumundan bir il ərzində keçirilən tenderlərin 25 faizini alsa da, qazndığı pul ümumi məbləğin 50 faizini təşkil edir. Belə ki, 2.2 milyion manatlıq  ümimi tenderlərin 1 milyon 210 min 773 manatı məhz Ədliyyə Nazirliyi ilə KOBİ-nin tenderlərindən əldə olunub.
Maraqlı məqamlardan biri də odur ki, “Grey Group” MMC təkcə dəstərxana məhsulları satmayıb. Şirkət hətta bəzi dövlət qurumlarına ərzaq məhsullarının alınmasında da yardımçı olub. Məsələn, 03.04.2023-cü il tarixində bağlanılmış müqaviləyə əsasən “Grey Group” MMC Dövlət Neft Fonduna 38 973 manat dəyərində “Ərzaq məhsullarının alınması”nı reallaşdırıb.
Qeyd edək ki, nizamnamə kapitalı 100 manat olan “GREY GROUP” MMC-nin qanuni təmsilçisi Cavid Əliyev Qafar oğludur.
Qarşı tərəfi də dinləməyə hazırıq.