“TƏRƏFLƏRİN CƏBHƏDƏKİ FƏALLIĞI ONU GÖSTƏRİR Kİ...” Pasxaya qədər atəşkəs ehtimalı artır
Icma.az, Azpolitika.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Məlum olduğu kimi, ABŞ-nin Ukraynadakı müharibəni dayandırmaq planları barədə yazan Qərb mətbuatı atəşkəs razılaşmasının xristianların Pasxa bayramına qədər əldə olunmasının hədəfləndiyini qeyd edir. Artıq həmin bayrama təxminən 3 həftə qalır. Lakin cəbhədə döyüşlər səngimək əvəzinə daha da şiddətlənməkdədir…
“AzPolitika” xəbər verir ki, “The Telegraph”-a müsahibə verən tanınmış britaniyalı hərbi analitik, Britaniya SAS-ın keçmiş zabiti Tim Kollinzin fikrincə, cəbhədə aktivliyin artması atəşkəsin Pasxaya qədər əldə olunmasına dair ehtimalları gücləndirir. Onun dediyinə görə, hər iki tərəf fəal hərbi əməliyyatların yaxın gələcəkdə dayandırılacağı kimi davranır. Tərəflərin cəbhədəki fəallığı onu göstərə bilər ki, həm Kiyev, həm də Moskva hərbi əməliyyatların dondurulacağını gözləyir və həmin ana qədər bacardıqca irəliləyiş əldə etməyə çalışırlar.
Mütəxəssis qeyd edib ki, Ukrayna qoşunlarının Rusiyanın Belqorod vilayətinin sərhəd bölgəsindəki fəaliyyəti xüsusi diqqət cəlb edir. Burada onun məlumatına görə, Ukrayna Silahlı Qüvvələri Qərb zirehli maşınlarını riskə atmaqdan qorxmur: "Bu əməliyyat keçən il Kurskun genişmiqyaslı işğalından daha kiçik miqyaslıdır, lakin əməliyyat irəliləməkdədir. Yüksəklikləri ələ keçirməklə bir neçə kəndi təhlükə altına alan Ukrayna qüvvələri Rusiya işğalçı qüvvələrini digər hissələrdən buraya cəlb edə bilir. Məqsəd də bu ola bilər. Alternativ olaraq kəşfiyyat aparıla bilər ki, cəbhə xəttinin zəif nöqtələri tez bir zamanda tapılsın və oraya daha ağır qüvvələr yeridilsin”.
Kollinz həm də nəyin bahasına olursa-olsun, mümkün qədər Ukrayna ərazisini ələ keçirməyə çalışan və buna görə də itkiləri nəzərə almayan rusların fəallığını artırdığını görür: "Bütün bunlar Pasxa ərəfəsində atəşkəsin getdikcə daha çox ehtimal olunan perspektivinə işarə edir. Son tarix yaxınlaşdıqca hər iki tərəf danışıqlar masası arxasında mövqelərini möhkəmləndirmək üçün ərazilər ələ keçirməyə can atır".
Qeyd edək ki, Rusiya tərəfi Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Belqorod vilayətindəki əməliyyatından şikayətlənir. Ukrayna tərəfi bu barədə susur. Ukrayna Baş Qərargahı ordunun Belqorod vilayətində gedən döyüşlərdə iştirakını təsdiqləməsə də, Rusiya ordusunun bu ərazidəki qərargahının məhv edildiyini bəyan edib.
Rusiya Müdafiə Nazirliyi sərhəddəki döyüşlər barədə məlumat verib və bəyan edib ki, Ukrayna bölmələri Demidovka və Prilesye yaşayış məntəqələri istiqamətində irəliləməyə çalışır. Rusiyalı “Z-bloqer”lərin məlumatına görə isə, bir neçə gün əvvəl Ukrayna qüvvələri Belqorodun Demidovka kəndini artıq işğal edib. Sonradan ruslar qonşu Popovka kəndinin də itirildiyini qeyd ediblər.