Təyyarə necə qəzaya uğradı? Qazaxıstanlı nazir danışdı
Yeniavaz saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
“Hava limanının təcili yardım xidmətləri təyyarəni qəbul etməyə hazır idi. Qazaxıstan Respublikasının hava məkanına daxil olduqdan sonra ekipaj Aktau şəhər qülləsinin nəzarətçisi ilə əlaqə yaradıb”.
“Kazinform”a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Aktauda keçirdiyi brifinqdə ölkənin nəqliyyat naziri Marat Karabayev danışıb.
Nazir bildirib ki, təyyarəni aerodromda endirmək üçün nəzarətçi dərhal bütün lazımi tədbirləri görüb:
“Bundan başqa, uçuş-enmə zolağı ilə vizual əlaqənin qurulmasını asanlaşdırmaq üçün uçuş-enmə zolağının işıqları yandırılıb.
Ekipaj Aktau aerodromunun uçuş-enmə zolağına yaxınlaşmaq üçün iki cəhd etdi, bu zaman gəminin hündürlüyündə xaotik dəyişikliklər müşahidə edildi - o, sahil xəttinə doğru çıxdı.
Saat 11:28-də ekipajla əlaqə kəsilib və təyyarə yerlə toqquşub. Aktau hava limanının xilasetmə xidməti dərhal yola düşüb və təyyarənin qəzaya uğradığı yerə gəlib təyyarədəki sərnişinləri təxliyyə etməyə başlayıb. Hazırda Qazaxıstan Respublikası Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyatda insidentlərin və qəzaların araşdırılması departamentinin mütəxəssislərinin daxil olduğu xüsusi komissiya araşdırma aparır”.