Tibb işçisinin səhvi ucbatından ağır xəstəliyə tutuldu
Olke.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
İrlandiyada feldşerin diqqətsizliyi 30 yaşlı qadının həyatını alt-üst edib.
Ölkə.Az xarici KİV-ə istinadla xəbər verir ki, səhhətində heç bir problem olmayan qadın qızılca, parotit və məxmərək (MMR) əleyhinə peyvənd olunmaq üçün tibb müəssisəsinə gedib.
Lakin tibb işçisi təsadüfən ona vərəmə qarşı peyvənd (BCG) vurub. Feldşerin laqeydliyi gənc qadının həyatını kabusa çevirib.
Səhv peyvənd qadının qolunda irinli absesin əmələ gəlməsinə səbəb olub. Testlərdən sonra məlum olub ki, bu absesdə vərəm törədən bakteriyalar var. Həmçinin peyvəndin dəri altına deyil, əzələdaxili vurulduğu üzə çıxıb. Bu da infeksiyanın nəzarətsiz şəkildə irəliləməsinə səbəb olub.
Gənc qadının immuniteti qəfil çöküb və bədənində ciddi infeksiyalar yaranıb. Gənc qadın 6 ay ərzində ciddi müalicə almalı olub.
Qeyd edək ki, vərəm virusu dünyanın ən ölümcül infeksiyalarından biridir və hər il 1 milyondan çox insanın ölümünə səbəb olur.