“Tramp kartı” 5 milyona satılacaq
Cebheinfo portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Xarici investorlar üçün ABŞ-də daimi yaşayış icazəsinin yeni forması “Tramp kartı” adlandırıla bilər.
“Cebheinfo.az” xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Prezidenti Donald Tramp çərşənbə günü yayımlanan “Fox News2-a müsahibəsində bildirib.
O və digər ABŞ rəsmiləri əvvəllər demişdilər ki, ABŞ vətəndaşlığına səbəb ola biləcək proqram “qızıl kart” adlandırıla bilər. “Problem ondadır ki, çoxlu “qızıl kartlar” var. Mən sizə deyəcəyəm ki, xalqım bunu necə adlandırmaq istəyir. Bu, sol tərəfi dəli edəcək. Onlar bunu “Tramp kartı” adlandırmaq istəyirlər”, - ABŞ administrasiyasının rəhbəri qeyd edib.
O vurğulayıb ki, bu kartın satışından əldə edilən bütün gəlir ABŞ-nin astronomik məbləği 36 trilyon dolları keçən dövlət borcunun ödənilməsinə yönəldiləcək:
"Bütün bunlar borcun ödənilməsinə yönəldiləcək. Çox az borcumuz olacaq”.
Prezident xatırladıb ki, bu yaşayış icazəsi 5 milyon dollara satılmalıdır: “Tutaq ki, bir milyonunu satırıq. Bu, 5 trilyon dollardır".
Tramp onu da vurğulayıb ki, ABŞ rəsmilərinin bu kartları alan əcnəbilərlə bağlı ciddi şikayətləri olarsa,  pulları onlara qaytarılacaq və həmin şəxslər  deportasiya ediləcəklər. “Təbii ki, bu kartları almaq istəyənlər Amerika kəşfiyyat orqanları tərəfindən yoxlanılacaq”,- deyə Prezident əlavə edib.
Yeni kartın EB-5 kimi tanınan xarici investorlar üçün ABŞ-də daimi yaşayış proqramını əvəz edəcəyi gözlənilir.