• Əvvəlki administrasiyanın iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qəbul etdiyi qərarları ləğv etmək,
• Cinsiyyətini dəyişən şəxslərin idman yarışlarında iştirakına qadağa qoymaq,
• ABŞ-də doğulanlara avtomatik vətəndaşlıq verilməsi praktikasını ləğv etmək,
• 2021-ci il Kapitoliyə hücumda ittiham olunanları əfv etmək.
Jurnal bu hədəflərdən yalnız birinin, Kapitoliyə hücumda iştirak edən 1,5 min nəfərin əfv edilməsinin həyata keçirildiyini qeyd edir. Tramp bu qərarı 20 yanvar inaqurasiya günündə verib.
Qeyd edək ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Donald Tramp martın 18-də telefon danışığı aparıblar. Onlar Ukraynada 30 günlük atəşkəs, eskalasiyanın qarşısının alınması şərtləri və bir sıra beynəlxalq məsələləri müzakirə ediblər.
Putin Trampın Ukraynadakı enerji infrastrukturuna zərbələr endirməkdən qarşılıqlı imtina etməsi təklifini qəbul edib.
ABŞ və Rusiya arasında Qara dəniz razılaşması martın 24-də Ər-Riyadda Rusiya və ABŞ ekspertlərinin məsləhətləşmələri baş tutub.
Nəticədə Moskva və Vaşinqton Qara dəniz təşəbbüsünü həyata keçirmək, o cümlədən dəniz nəqliyyatının təhlükəsizliyini təmin etmək barədə razılığa gəliblər. Həmçinin, Rusiya və Ukraynanın enerji obyektlərinə hücumların 30 gün müddətinə dayandırılması üçün tədbirlər hazırlanacaq.
Kremlin məlumatına görə, Rusiya ilə ABŞ arasında Qara dənizlə bağlı əldə edilən razılaşmalar yalnız Rusiyaya məxsus gəmilərdən, "Rosselxozbank" və digər aqrar məhsulların ixracını təmin edən banklardan sanksiyaların götürülməsindən sonra qüvvəyə minəcək.