Trump ın tənqidindən sonra, Kremlin Ukraynada sülh ideyaları üzərində işlədiyini bildirdi
Icma.az bildirir, Bizimyol portalına istinadən.
Bizimyol.info xəbər verir ki, "Reuters"in məlumatına görə, Kremlin nümayəndəsi Dmitri Peskov deyib ki, Moskva Vaşinqtonla işləməyə davam edir və Putin Trumpla dialoqa hazırdır.
"Biz Ukraynada nizamlanmaya dair bəzi ideyaların həyata keçirilməsi üzərində işləyirik. Bu iş davam edir, amma hələ heç bir təfərrüat verə bilmərik və ya verməli deyilik. Bu çətin bir prosesdir, ehtimal ki, mürəkkəbliyi səbəbindən daha çox məlumat verə bilmirik" - deyə o bildirib.
Peskov əlavə edib ki, əgər ehtiyac yaranarsa, Tramp ilə Putin arasında telefon danışığı çox qısa bir müddətdə təşkil oluna bilər, baxmayaraq ki, hazırda bu, gələn həftə üçün planlaşdırılmır.
Yanvar ayında prezident vəzifəsinə başladığından bəri, Tramp sürətlə Ukraynadakı müharibəni bitirməyi planlaşdırırdı, amma bu baş verməyib. Onun Putinlə bağlı son açıqlamaları, atəşkəsin əldə edilməməsi ilə bağlı artan məyusluğunu göstərir. "Əgər Rusiya və mən Ukraynada qan tökülməsinin dayandırılması barədə razılaşma əldə edə bilməsək və əgər mən bunun məsuliyyətini Rusiyanın üzərində olduğu qənaətinə gəlsəm Rusiya neftinə əlavə vergilər tətbiq edəcəyəm", - deyə ABŞ prezidenti bildirib.
Tramp qeyd edib ki, o, Putin tərəfindən Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin tənqid edilməsindən çox qəzəblənib.
Sonra Tramp təkrarlayıb ki, o, Putinlə bağlı məyusdur, amma əlavə edib: "Düşünürəm ki, biz addım-addım irəliləyirik".