Türkiyə Bakıya qarşı bunu etməməlidir: 1 metr belə! Generaldan sərt sözlər
Icma.az xəbər verir, GlobalInfo saytına əsaslanaraq.
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan deyib ki, erməni və türk mütəxəssislər Qars-Gümrü dəmir yolunun hansı vəziyyətdə olduğunu öyrənməyə başlayıb. Bu, sözügedən yolun açılacağı haqda fikirlərin yaranmasına səbəb olub.
Bununla yanaşı, Türkiyənin Suriyadakı Baş konsulu Muammer Hakan Cengiz və vitse-konsul Erin martın 26-da Ermənistanın Hələbdəki konsulluğuna baş çəkiblər. Baş konsul Ara Avetisyan Hakan Cengizi uzun fasilədən sonra Türkiyə Konsulluğunun yenidən fəaliyyətə başlaması, həmin vəzifəyə təyin olunması və Ramazan ayı münasibəti ilə təbrik edib. O, Suriyaya göndərilən erməni humanitar yardım karvanının Türkiyə üzərindən rahat keçməsinə verdiyi dəstəyə görə rəsmi Ankraya təşəkkür edib.
Xatırladaq ki, martın 21-də Türkiyə-Ermənistan arasında “Alican” (“Marqara”) sərhəd-keçid məntəqəsi müvəqqəti açılıb. Ermənistan Türkiyə ərazisindən keçməklə Suriyaya humanitar yük göndərib. Maşınlar martın 31-də həmin marşrutla geri qayıdana kimi sözügedən sərhəd qapısı açıq qalacaq.
Sözügedən proseslərlə bağlı Globalinfo.az-a danışan ehtiyatda olan türkiyəli general, sabiq hərbi attaşe Yücel Karauz bildirib ki, Gümrü-Qars dəmir yolunun həm siyasi və iqtisadi, həm də simvolik əhəmiyyəti var:
“Ermənistanın qonşu dövlətlərdən İranla ticarət əlaqələri var. Gürcüstanla da normal münasibətlərə malikdir, Azərbaycan və Türkiyə tərəfdən isə yollar bağlıdır. Gümrü-Qars dəmir yolunun açılması Türkiyə-Ermənistan münasibətlərində bir “bypass” əməliyyatı deməkdir. Bu əməliyyat xəstənin ömrünü uzadır.
Sözügedən dəmir yolu daha çox simvolik önəm daşıyır. Bu, Ermənistanı cəsarətləndirir və Qafqaz siyasətində Türkiyə-Ermənistan münasibətlərini Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərindən ayrı imiş kimi bir siyasi xətt yürüdür. Qərbə də özünü Türkiyə ilə problemlərini həll edən, barış istəyən dövlət olaraq göstərir. Bu, sadəcə Türkiyə-Ermənistan münasibətləri olsaydı, 1992-ci ildən bu yana ticarət əlaqələri davam edərdi. Demək ki, bu əlaqələr Azərbaycanla koordinasiyalı şəkildə, Bakının məlumatlı olması və razılığı ilə mümkündür. Lakin Ermənistan və Azərbaycan rəhbərləri sülh müqaviləsinə imza atmadan, istər Gümrü-Qars dəmir yolu, istərsə  də başqa yol olsun, Türkiyə-Ermənistan sərhədinin bir metrinin belə açılması çox yanlış addım olar”.
Y.Karauz qeyd edib ki, bu, bölgəyə sülh və sabitlik gətirməyəcək:
“Biz ölkələrə qarşılıqsız yaxşılıq edə-edə hansı nəticələr “əldə etdiyimizi” son 50 ildə yetərincə görmüş dövlətik. Bunlardan dərs alaraq ağılla hərəkət etməliyik. Belə bir addım Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinə zərər vurar, qardaş xalqın qəlbində, etibarında çox dərin yaralar aça bilər. Türkiyənin də belə bir niyyətinin olmadığını hesab edirəm. Əks halda bu, çox ciddi tarixi səhv olar”.
Yücel Karauz
General əlavə edib ki, Türkiyə-Ermənistan əlaqələri beynəlxalq platformada xüsusi nümayəndələr, xarici işlər nazirləri səviyyəsində həyata keçirilir:
“Diplomatik etiket baxımdan bu cür görüşlər müəyyən dərəcədə qəbul edilə bilər. Əlbəttə ki, bu, özbaşına atılmış addım deyil və xarici təsirlərin olduğunu düşünürəm. “Sülhə dəstək olun, üzərinizə düşən vəzifəni yerinə yetirin” istəyi müxtəlif platformalarda dilə gətirilə bilər. Lakin Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinə Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin Qafqaza yansıması olaraq baxılmalıdır. Bu mənada atılan addımlar Azərbaycanı incitməməli, Şuşa Bəyannaməsinin, Türk Dövlətləri Təşkilatının ruhuna zidd olmamalıdır.
Fikrimcə, Türkiyə Azərbaycanın maraqlarının əksinə addım atmaz. Lakin sülhə töhfə vermək adına münasibətlərin davamlılığı vacibdir. Yəqin ki, qarşıdakı dövrdə, Antalya Diplomatik Forumuna Ermənistan xarici işlər naziri də gələcək. Bu münasibətlər yenidən gözdən keçiriləcək. Amma sülh müqaviləsi imzalanmadan Ermənistanla sərhədi açsaq, Türkiyə həm strateji-siyasi üstünlüyünü itirər, həm də Azərbaycanla münasibətlərinə ciddi zərbə vurular”.