Ukraynada mutantlar aşkarlandı FOTOlar
Icma.az xəbər verir, News24 saytına əsaslanaraq.
Ukraynada Çernobıl AES-in yerləşdiyi zonasında heyvanlar təkcə radiasiyaya qarşı müqavimət göstərmir, həm də sürətlənmiş təkamül əlamətləri ilə diqqəti çəkir.
Yeni araşdırmalar göstərir ki, qəzadan sonrakı onilliklər ərzində bir çox növlər təbiətdə əvvəllər görünməyən unikal xüsusiyyətləri inkişaf etdiriblər.
News24.az bakupost.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə RİA Novosti məlumat yayıb.
İspan bioloqları Çernobıl qurbağalarında qeyri-adi qara rəng aşkar ediblər ki, onlar bunu bədəni radiasiyanın təsirindən qismən qoruya bilən piqmentin- melaninin artması ilə əlaqələndirirlər. Alimlər hesab edirlər ki, tünd qurbağaların fəlakətdən sağ çıxmaq və öz genlərini nəsillərinə ötürmək şansı daha çoxdur.
Canavarlar alimlərin xüsusi diqqətini çəkib. Amerikalı bioloqların fikrincə, onların immun sistemi insanlar üçün təhlükəsiz səviyyədən altı dəfə yüksək radiasiya səviyyəsinə müntəzəm məruz qalmasa da, bu heyvanlar onkoloji xəstəliklərə qarşı artan müqavimət göstərir.
Atom elektrik stansiyasının yaxınlığında yaşayan itlərin DNT-lərində də onları normal populyasiyalardan fərqləndirən dəyişikliklər aşkar edilib.
Hətta quşlar da radiasiyaya uyğunlaşır, hüceyrə zədələnməsindən qoruyan antioksidanların səviyyəsini artırırlar. Ev heyvanlarında isə fəlakətdən sonrakı ilk illərdə ağır mutasiyalar qeydə alınıb: inkişaf qüsurları, əlavə əzalar, anormal rənglənmə.
Əldə edilən məlumatlar alimləri radiasiyanın təsiri ilə bağlı fikirlərini yenidən nəzərdən keçirməyə vadar edir: o, nəinki məhv edə, həm də gözlənilməz təkamül proseslərini işə sala bilər. Bununla belə, tədqiqatçıların qeyd etdiyi kimi, bu, təhlükəni qiymətləndirmək üçün əsas deyil: bütün canlılar bu şəraitə uyğunlaşa bilmədi.