Ursa Major quru yük gəmisinin batması Rusiya üçün nə deməkdir?
Beynəlxalq suların Ağilas və Oran arasındakı hissəsində batan Rusiya quru yük gəmisi "Ursa Major” "hərbi yükdaşıma veteranı" kimi tanınırdı və Rusiya Federasiyasının Tartusdakı hərbi bazası üçün vacib avadanlıqların çatdırılmasını təmin edən "Suriya ekspresi" proqramında iştirak edirdi.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə "Yedinı Novini” televiziya marafonunda Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Dəniz Qüvvələrinin sözçüsü Dmitri Pletençuk məlumat verib. O, qəzanın və bunun Rusiyaya təsirləri barədə şərhlər verib.
Pletençukun sözlərinə görə, böyük və çoxməqsədli quru yük gəmisi olan "Ursa Major” Rusiya müdafiə logistikası sahəsində bir flaqman sayılırdı. O, qəza yerindən yayımlanan görüntüləri şərh edərkən gəminin kifayət qədər bahalı və mürəkkəb avadanlıqlar daşıdığını vurğulayıb:
"Təbii ki, xarici istehsaldır – belə avadanlıqları ruslar özləri istehsal etmir. Yadınıza salım ki, məsələn, onlar yarım il ərzində belə avadanlıqların olmaması səbəbindən Novorossiyskdə "Kalibr” qanadlı raketlərini yükləyə bilmirdilər. Bu avadanlıqların nə dərəcədə vacib olduğunu başa düşmək üçün bu faktı nəzərə alın".
Ukrayna HDQ-nin sözçüsü bildirib ki, "bu, ruslar üçün olduqca ağır bir itkidır".
"Ursa Major” gəmisinin qəzaya uğraması - əsas məqamlar
Rusiyanın ən böyük hərbi quru yük gəmilərindən biri olan "Ursa Major” 23 dekabrda batıb. Xilas edilən 14 dənizçi yaxınlıqdakı İspaniya limanına çatdırılıb, daha iki nəfərin itkin düşdüyü bildirilir.
OSINT analitiki Oliver Aleksanderin sözlərinə görə, quru yük gəmisi Vladivostok limanı üçün iki Liebherr mobil kranı, həmçinin 10510 layihəsi üzrə yeni nüvə buzqıranının tikintisi üçün iki 45 tonluq lyuk daşıyırdı.
Gəmi motor bölməsində baş verən partlayışdan sonra batıb.
"Oboronloqistika” şirkəti baş verənləri "terror hücumu" kimi qiymətləndirib və 23 dekabrda gəminin arxa hissəsində sağ tərəfdən üç ardıcıl partlayışın baş verdiyini, bundan sonra gəminin sağ tərəfə kəskin meyilləndiyini açıqlayıb.