Vens: Qara dənizdə atəşkəs razılaşması demək olar ki, hazırdır
Bizimyol saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə Amerika administrasiyası rəhbərinin müavini Qrenlandiyaya səfərinin yekunlarına dair mətbuat konfransında bildirib.
"Bizdə təbii ki, enerji infrastrukturu ilə bağlı atəşkəs var. Biz Qara dənizdə ticarət gəmiləri ilə bağlı atəşkəs əldə edilir və bu, demək olar ki, hazırdır. Eyni zamanda o nöqtəyə çatanda biz Ukraynada atəşkəsin növbəti mərhələsi üzərində işləyəcəyik", - deyə bildirib.
Bundan əlavə, o vurğulayıb ki, Vaşinqton bütövlükdə Ukraynadakı münaqişənin həlli üzrə danışıqların gedişinə nikbin yanaşır. "Ancaq prezident Donald Tramp daha əvvəl deyib və o, haqlıdır ki, biz dünyada hər şeyin necə olduğunu çox yaxşı hiss etdiyimizi düşünürəm. Biz güvənirik, amma sınamağı da vacib hesab edirik", - deyə Vens bildirib.
Vitse-prezidentdən ABŞ-ın Qara dənizdə atəşkəs üçün tələb olunan Rusiya banklarına qarşı sanksiyaları ləğv etməyə razı olub-olmamasına aydınlıq gətirməsi istənilib.
Lakin o, birbaşa cavab verməyib. Üstəlik, Vens Moskva ilə Vaşinqton arasında Ər-Riyadda keçirilən son danışıqların məzmunu ilə bağlı “bir neçə fərqli bəyanatın” olduğunu qeyd edib. "Bəziləri, məncə, səhv tərcümələrdir. Bəziləri isə nə tələb olunduğunu belə açıqlamır", - deyə bildirib.
"Biz çalışırıq ki, münaqişənin bir tərəfindən gördüklərimiz digər tərəfdən də həyata keçirilsin. Bununla belə, inanıram ki, biz inanılmaz irəliləyiş əldə etmişik", - deyə vitse-prezident vurğulayıb. O, həmçinin xatırladıb ki, Ukraynadakı silahlı münaqişə “ABŞ-ın əvvəlki prezidenti Co Baydenin administrasiyası dövründə başlayıb”. "Demək olar ki, dörd il ərzində ilk dəfə olaraq, bizim sülh yolu ilə nizamlanmaya nail olmaq üçün həqiqətən əlverişli imkanımız var", - deyə Vens əlavə edib.
Martın 24-də Ər-Riyadda Rusiya-Amerika məsləhətləşmələri keçirilib. Onlar 12 saatdan çox davam edib. Rusiya nümayəndə heyətinə Federasiya Şurasının Beynəlxalq Əlaqələr Komitəsinin sədri Qriqori Karasin və Federal Təhlükəsizlik Xidməti direktorunun müşaviri Sergey Beseda başçılıq ediblər. Amerika nümayəndə heyətinin tərkibinə Ağ Evin Milli Təhlükəsizlik Şurasının Avropa və Rusiya üzrə baş direktoru Endryu Pik, Dövlət Departamentinin Siyasət Planlaşdırma direktoru Maykl Anton, həmçinin Vaşinqton administrasiyasının Ukrayna üzrə xüsusi elçisinin məsləhətçiləri Keyt Kelloq və prezidentin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Mayk Uols daxildir.
Ertəsi gün Ağ Ev və Kreml məsləhətləşmələrin nəticələri ilə bağlı bəyanat yayıblar. Hər iki tərəf Qara dənizdə naviqasiya təhlükəsizliyini və güc tətbiq edilməməsini təmin etmək barədə razılığa gəldiklərini bildirib. Eyni zamanda, Birləşmiş Ştatlar "Rusiyanın kənd təsərrüfatı və gübrə ixracı üçün dünya bazarına çıxışın bərpasını asanlaşdırmağa, dəniz nəqliyyatı üçün sığorta xərclərini azaltmağa, bu cür əməliyyatların aparılması üçün limanlara və ödəniş sistemlərinə çıxışı genişləndirməyi" öhdəsinə götürüb.
Kremlin bəyanatında sazişlərin taxıl müqaviləsinin Rusiya hissəsi yerinə yetirilməsindən sonra qüvvəyə minəcəyi xüsusi vurğulanıb. Söhbət “Rosselxozbank”a və Rusiya istehsalçılarına qarşı sanksiyaların aradan qaldırılması, Rusiya gəmilərinə limanlarda qida məhsulları ilə xidmət göstərilməsi ilə bağlı məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması, kənd təsərrüfatı texnikasının Rusiya Federasiyasına tədarükünə icazə verilməsindən gedir. Ağ Evin bəyanatında bu şərtlər qeyd olunmayıb.