Xalqımız tarixən erməni təxribatlarına məruz qalıb
Icma.az bildirir, Ses qazeti saytına əsaslanaraq.
Ermənilər tərəfindən 2 əsr davam edən məkrli siyasət nəticəsində on minlərlə azərbaycanlı böyük qəddarlıqla qətlə yetirilib. Məhz ermənilər 1918-ci ilin əvvəllərindən başlayaraq bütün Bakı quberniyasında yaşayan azərbaycanlıların çıxarılması məqsədlərini güdən cinayətkar planın reallaşdırılmasına başlayıb. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında isə qanlı hadisələr zirvə nöqtəsinə çatıb. Həmin dövrdə ermənilər tərəfindən törədilən cinayətlər Azərbaycan xalqının yaddaşında silinməz izlər qoyub. Ermənilər evləri yandırmış, insanları diri-diri oda atıblar. Onlar tərəfindən milli memarlıq abidələri, məktəblər, xəstəxanalar, məscidlər və digər tikililər dağıdılıb. Azərbaycanlıların soyqırımı xüsusi qəddarlıqla Bakı, Şamaxı Quba, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, Lənkəran və ölkəmizin digər ərazilərində həyata keçirilib.
Erməni daşnakları tərəfindən bu torpaqlarda kütləvi qaydada dinc əhali qırılmış, kəndlər yandırılmış, milli mədəniyyət abidələri məhv edilib. 1918-ci ilin mart-aprelində Bakı, Şamaxı, Quba, Muğan və Lənkəranda ermənilər 30 mindən çox azərbaycanlını qətlə yetirmiş, on minlərlə insanı öz torpaqlarından qovub. Təkcə Bakıda on minə yaxın azərbaycanlı xüsusi qəddarlıqla öldürülüb. Şamaxıda 58 kənd dağıdılmış, yeddi min nəfər məhv qətlə yetirilib. 1948-1953-cü illər Sovet hakimiyyəti illərində ermənilər adət etdikləri metodlarla azərbaycanlıların daimi yaşadıqları Qərbi Azərbaycan torpaqlarından zorla çıxarılması ilə bağlı məkrli siyasət həyata keçiriblər. Nəticədə azərbaycanlıların kütləvi şəkildə tarixi ata-baba torpaqlarından deportasiyası həyata keçirilib. 1988-ci ildən başlayaraq Ermənistanda anti-Azərbaycan əhval-ruhiyyəsi və ərazi iddialarının yeni dalğası yaranıb. Erməni millətçiləri Qərbi azərbaycanlıları tarixi torpaqlarından qovmaq, Qarabağı isə Azərbaycandan ayırmaq üçün çirkin əməllərə əl atıblar. Tarixən Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı siyasəti həyata keçirən erməni millətçiləri öz vəhşi simalarını bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirərək Xocalını yerlə-yeksan ediblər. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə 613 nəfər xocalı sakini erməni cəlladları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirilib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirmiş olduğu uğurlu strategiya və Prezident İlham Əliyevin praqmatik siyasəti nəticəsində Azərbaycan bu gün özünün ən qüdrətli dövrünü yaşayır. Məhz bu reallığın nəticəsi odur ki, Azərbaycan bu gün tarixdə olmadığı qədər güclüdür. Ona görə də iqtisadi inkişafa, hərbi gücə və xalqın birliyinə əsaslanan dövlətimiz tarix boyu başımıza gətirilən müsibətlərin qisasını döyüş meydanında almış oldu. 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan son iki yüz illik tarixində ilk dəfə itirmiş olduğu torpaqlarını geri qaytarmağa nail oldu. 2023-cü ilin 19-20 sentyabrında həyata keçirilən lokal antiterror tədbirləri ilə erməni separatizminin ərazilərimizdən kökü birdəfəlik kəsildi. Azərbaycan öz ərazisi üzərində konstitusiya quruluşunu tam bərpa etdi. Erməni separatizminə Cənubi Qafqazda sarsıdıcı zərbə vuruldu. Bölgədə sülhə təhdid yaradan başlıca amillər aradan qalxdı. Düşmən döyüş meydanında məğlub edilərək kapitulyasiya aktına imza atmağa məcbur edildi. Son 30 ildə xalqımızın başına gətirilən müsibətlərə görə işğalçı Ermənistan döyüş meydanında cavab verməli oldu. Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərlə tarixi ədaləti bərpa etməklə şəhidlərimizin qanını yerdə qoymadı. Bu gün Şuşada, Xankəndidə, Xocalıda və digər işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə, bütün sərhədlərimizdə şanlı üçrəngli bayrağımız böyük qürurla dalğalanır.