525ci qəzet Almaniya prezidenti Bundestaqı buraxdı seçki gələn il fevralın 23də keçiriləcək
Icma.az, 525.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Almaniya prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer hökumətə etimadsızlıq səsverməsindən sonra parlamenti buraxmaq qərarına gəlib.
525.az xəbər verir ki, bu barədə “Focus” məlumat yayıb.
Bildirilir ki, Bundestaq Almaniya kansleri Olaf Şoltsa etimadsızlıq səsverməsi keçirib. Məhz səsvermədəki uğursuzluqdan sonra Şolts Almaniya prezidenti Frank-Valter Ştaynmayerə parlamenti buraxmağı təklif edib.
Ştaynmayer bildirib ki, çətin anlarda sabitliyi təmin etmək üçün bacarıqlı hökumət və parlamentdə etibarlı çoxluq lazımdır.
“Etibarsızlıq səsverməsi nəzərə alınarsa, hökumət artıq səs çoxluğuna malik deyil. Müzakirələrdə fərqli tərkibli hökumət üçün çoxluq görmədim. Buna görə də mən əminəm ki, yeni seçkilər ölkəmizin rifahı üçün düzgün yol olacaq”, - Almaniya prezidenti belə deyib.
Qanuna görə, Bundestaq yeni parlament formalaşana qədər fəaliyyətini davam etdirəcək.
Qeyd edək ki, Almaniyada növbədənkənar parlament seçkiləri 2025-ci il fevralın 23-də keçiriləcək. Nəticədə həm də Almaniyanın yeni kansleri bəlli olacaq.