Ağ Evin gizli çatı ilə bağlı daha bir qalmaqal
Icma.az, Oxu.az portalına istinadən məlumat verir.
ABŞ-də "Siqnal" mesenceri ilə bağlı qalmaqaldan sonra rəsmilərinin yazışmasına jurnalistin əlavə edilməsi ilə bağlı daha bir informasiya ortaya çıxıb.
Oxu.Az NBC telekanalına istinadən xəbər verir.
Bildirilir ki, ABŞ Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyinin (DHS) əməkdaşı yanvar ayının sonunda səhvən bir jurnalisti ABŞ gömrük polisinin qarşıdakı əməliyyatı haqqında məlumat olan yazışmaya əlavə edib.
"DHS əməkdaşı həmkarlarına bildirdi ki, o, səhvən Vaşinqtondakı mühafizəkar nəşrdən olan bir reportyoru Denver bölgəsində ICE-in (ABŞ İmmiqrasiya və Gömrük Polisi - red.) qarşıdakı əməliyyatları haqqında məlumat olan elektron məktuba əlavə edib", - deyə mənbə vurğulayıb.
Əməkdaşın məxfi məlumatlara çıxışının ləğv edilməsi istənilir.
Qeyd olunur ki, məlumat məxfi olmasa da, əməliyyatın vaxtını əhatə etdiyi üçün hüquq-mühafizə orqanları üçün konfidensial hesab edilirdi. DHS əməkdaşı dərhal səhvini başa düşüb və reportyora zəng edib, o da məlumatı yaymamağa razılaşıb.
Mənbədən bildirilir ki, adıçəkilən əməkdaş Prezident Corc Buş administrasiyası dövründən Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyinin müxtəlif agentliklərində, o cümlədən Trampın birinci müddətinin hamısında xidmət edib.
Xatırladaq ki, 24 mart tarixində "Atlantic" jurnalının baş redaktoru Ceffri Qoldberq məqalə dərc edib və orada iddia edib ki, onu səhvən "Signal" mesencerində ABŞ Administrasiyası üzvlərinin Yəmənə zərbələri müzakirə etdiyi çata əlavə ediblər. Yazışmada müdafiə naziri, dövlət katibi, milli təhlükəsizlik üzrə müşavir, MKİ direktoru və ABŞ-ın digər əsas şəxsiyyətləri iştirak edirdilər.