Azərbaycandan Türkiyəyə bir pis, bir yaxşı XƏBƏR
Icma.az bildirir, GlobalInfo saytına əsaslanaraq.
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycan Türkiyədən 2,861 milyon ABŞ dolları dəyərində meyvə və tərəvəz məhsulları idxal edib.
“Report” Türkiyə İxracatçılar Məclisinə istinadən xəbər verir ki, bu, 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 25,4 % azdır.
Təkcə fevralda isə Türkiyə Azərbaycana 1,584 milyon ABŞ dollarlıq meyvə və tərəvəz məhsulları ixrac edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 29,8 % azdır.
İki ayda Türkiyənin meyvə və tərəvəz məhsulları ixracının ümumi dəyəri illik müqayisədə 12,1 % azalaraq 410 milyon ABŞ dollarına, fevralda isə 14,8 % azalaraq 199 milyon ABŞ dollarına enib.
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycan Türkiyədən 21,944 milyon ABŞ dolları dəyərində mebel, kağız və meşə məhsulları idxal edib.
Bu 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 18,7 % çoxdur.
Təkcə fevralda isə Türkiyə Azərbaycana 11,304 milyon ABŞ dolları dəyərində mebel, kağız və meşə məhsulları ixrac edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 13,6 % çoxdur.
İki ayda Türkiyənin mebel, kağız və meşə məhsulları ixracının ümumi dəyəri illik müqayisədə 3 % azalaraq 1 milyard 217 milyon ABŞ dollarına, fevralda isə 6,8 % azalaraq 608 milyon ABŞ dollarına düşüb.