“Bayden “Moskva” kreyserinə görə möhkəm qəzəblənmişdi...” Vaşinqtonla Kiyev arasında fikir ayrılıqları açıqladı
Azpolitika.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Xəbər verdiyimiz kimi, bazar günü “The New York Times” çoxlu mənbəyə istinad edərək, Rusiyanın tam miqyaslı işğalı zamanı ABŞ və Ukrayna arasındakı tərəfdaşlığın detallarını dərc edib.
Məqalədə həmçinin Amerika və Ukrayna hərbi liderləri ilə siyasi rəhbərlik arasında ilk növbədə Vaşinqtonun Rusiyanın “qırmızı xətlərini” keçmək hesab etdiyi əməliyyatlar məsələsində yaranan əhəmiyyətli fikir ayrılıqları təsvir edilir.
Məqalədə yer alan digər iki münaqişə anı Ukraynanın 2022-ci il aprelin 14-də Rusiya Qara Dəniz Donanmasının flaqmanı olan “Moskva” kreyserini batırmaq əməliyyatı və ötən ilin avqustunda Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Rusiyanın Kursk vilayətində keçirdiyi əməliyyat olub.
İddia olunur ki, Ukrayna hərbçiləri Qara dənizdəki “Moskva”nın koordinatlarını amerikalılardan öyrənib və ABŞ ilə razılaşdırmadan onu vurublar. Nəşrin yazdığına görə, Bayden administrasiyası “ukraynalıların Rusiya hərbi gücünün simvoluna qarşı hücuma görə qəzəblənib”. Bununla belə, Rusiya tərəfindən Ukraynaya qarşı ciddi bir eskalasiya olmadı.
Qəzet yazır ki, ABŞ həmçinin Ukraynanın Rusiya ərazisində əməliyyatının Amerika texnikası və kəşfiyyatı olmadan həyata keçirilməsində israrlıdır. Nəticə etibarı ilə, ABŞ, əməliyyat artıq başlayandan sonra atəş dəstəyinin olmamasının Ukrayna hərbçiləri arasında daha çox itkiyə səbəb olacağından qorxaraq, xüsusən də HIMARS MLRS zərbələri ilə dəstək verib. Ukrayna Silahlı Qüvvələri mart ayına qədər Kursk vilayətində əhəmiyyətli əraziləri ələ keçirib.
Rəsmi Kiyev və Vaşinqton hələlik məqaləyə cavab verməyib.