1990-cı ilin 20 Yanvar qırğınından dərhal sonra “KQB”nin xüsusi təyyarəsində ailəsilə birgə Bakıdan Moskvaya köçən Kasparov Rusiyada və xaricdə keçirilən çoxsaylı mətbuat konfranslarında verdiyi bəyanatlarda Azərbaycanı ittiham etməyi bir an olsun belə dayandırmırdı.
“Azərbaycanla bütün iqtisadi əlaqələr cinayətdir...”, “Biz neftə görə Azərbaycanın cinayətlərini bağışlaya bilmərik...”, - deyə o, dünya ictimiayyətini ermənilərin müdafiəsinə qalxmağa çağırır, “Qarabağ problemi”nə görə yalnız azərbaycanlıları suçlayırdı...
O, heç vaxt azərbaycanlı qaçqın-köçkünlərdən, 20 Yanvar qırğınından, Xocalı qətliamından bir kəlmə də danışmadı...
Kasparov bir jurnalistin Xocalı soyqırımı ilə bağlı sualına belə cavab vermişdi: “Orada bəzi hadisələr baş verib ki, onları şərh etmək mənim üçün çətindir”.
Harri Kasparov azərbaycanlılara o qədər kin bəsləyirdi ki, hətta şahmat üçrə dünya çempionu olanda ona bağışlanmış qiymətli tacı belə sataraq, əldə etdiyi pulu ermənilərə kömək fonduna keçirmişdi. Bu faktı uzun illərdən sonra Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FİDE) keçmiş prezidenti, məşhur kalmık biznesmen Kirsan İlyumjinov açıqlayıb.
İlyumjinov mətbuata etiraf edib ki, o, bir dəfə Harri Kasparovdan çox bahalı tac alıb:
“1990-cı ildə Anatoli Karpova qarşı çempionluq matçında qalib gələndə “Korloff” zərgərlik şirkəti Kasparova 1118 ədəd ağ-qara almazdan hazırlanmış tac hədiyyə etmişdi. Həmin tac Fransadakı banklardan birində saxlanılırdı. Kasparov onu satıb pulunu erməni qaçqınlara vermək qərarına gəlmişdi. Hətta bir alıcı, ərəb şeyxi də var idi. Amma şeyx birdən harasa yoxa çıxdı, Kasparov isə artıq erməni qaçqınlara pul vəd etmişdi. O zaman bu tacı ondan mən satın aldım...
Razılaşdıq ki, tac üçün 1 milyon dollar ödəyəcəyəm. Sövdələşmə zamanı Kasparov gileyləndi ki, Fransa hökuməti ona verəcəyim məbləğin 30 faizini vergi şəklində tutub alacaq. O, həmin vergi məbləğini də mənə yükləməyə çalışanda, artıq dözməyib qəzəbləndim. Dedim ki, vergini niyə mən ödəməliyəm?
Kasparov isə pul itkisi ilə barışmaq istəmirdi. Buna görə də o, tacı qaçaqmalçılıq yolu ilə İsveçrənin Sürix şəhərinə aparmalı idi, mən onu orada gözləyirdim. Və bizim sövdələşmə İsveçrədə baş tutdu...”.
Harri Kasparov “Qarabağ məsələsi”nin həmişə Ermənistanın xeyrinə nəticələnməsinə çalışıb. O, Azərbayana qarşı bəslədiyi nifrəti doğulduğu yer haqqında danışarkən belə biruzə verib:
“Mən paytaxtı Moskva olan ölkədə doğulmuşam”.