Bunun düşünülmüş bir addım olduğunu söyləmək, məncə, populist yanaşmadır Elnarə Akimova
Icma.az bildirir, Gununsesi saytına əsaslanaraq.
Son günlər Türkiyədə gedən siyasi proseslər Azərbaycan siyasi sferasında da müzakirə olunmaqdadır.
Belə ki, Əkrəm İmamoğlunun həbsi fonunda bir sıra arqumentlər səslənir və bu arqumentlərdən biri də, əslində, bu həbsin Əkrəm İmamoğlunun nüfuzunun qalxmasına hesablanmış addım olmasıdır.
Bir sıra siyasi şərhçilər bildirir ki, Əkrəm İmamoğlu bu yolla prezidentliyə hazırlanır.
Bəs görəsən, Əkrəm İmamoğlu prezident olarsa, Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərində hansısa dəyişiklik ola bilərmi?
“Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri “bir millət, iki dövlət” prinsipinə söykənən köklü bir münasibətdir. Buna hər hansı ötəri siyasi təbəddülatlar təsir göstərə bilməz. Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin ən parlaq örnəyi iki dövlətin Şuşada təsbit olunmuş Şuşa bəyannaməsində ifadə olunub. Şuşa bəyannaməsinə, onu imzalayan siyasi düşüncəyə sədaqət Türkiyənin də, Azərbaycanın da dünyaya ən uyğun və ən mükəmməl cavabıdır.”
Bu sözləri Gununsesi.info-ya açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Elnarə Akimova bildirib.
Onun sözlərinə görə, Türkiyə hüquqi, demokratik və böyük dövlətdir. Dövlət məsələlərinə küçə və meydan stixiyası ilə yanaşılmamalı, Əkrəm İmamoğlunun həbsinə siyasi məzmun verilməməlidir:
“Motiv siyasi deyil, yolsuzluq və s. bu kimi ittihamlarla istintaqa cəlb olunub. Əsl qiymət meydanda, mitinqdə deyil, hüquqi müstəvidə veriləcək. Türkiyə tarixində heç bir siyasi xadim belə motivlərlə populyar olmağı qəbul etməzdi. Ona görə də, bunun düşünülmüş bir addım olduğunu söyləmək, məncə, populist yanaşmadır”,– deyə E.Akimova həmçinin bildirib.