Bütün gün enerjili qalmaq istəyirsinizsə, BUNLARI EDİN
News24 saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
“Gün ərzində ayıq və enerjili hiss etmək üçün düzgün səhər yeməyi yemək lazımdır”.
News24.az Medianews.az-a istinadla xəbər verir ki, bunu diyetoloq Monika Amelkoviç deyib.
Onun sözlərinə görə, gün ərzində enerjili qalmaq üçün yuxudan oyandıqdan sonra bir və ya iki stəkan ilıq su içmək lazımdır, çünki gecə bədən çoxlu maye itirir. Səhər yeməyini oyandıqdan sonra bir saat ərzində etmək məsləhətdir və bunu qaçışda deyil, şüurlu şəkildə etmək vacibdir.
İlk yemək üçün Amelkoviç zülal və yağlarla zəngin qidalar seçməyi məsləhət görüb. Səhər yeməyində yulaf ezmesi yeməyə üstünlük verənlər üçün diyetoloq ani sıyıq yox, 20-30 dəqiqə bişirilməsi lazım olan tam taxıllı dənli bitkiləri seçməyi tövsiyə edir.
Hansı məhsulları seçdiyimizi və bədənə necə təsir etdiyini başa düşmək vacibdir. Beləliklə, zülallar toxluğun əsasıdır və əzələlər, fermentlər, hormonlar və immunitet sistemi üçün tikinti materialıdır. Lif sağlamlıq və düzgün bağırsaq hərəkətliliyi üçün vacibdir və sağlam yağlar enerji verir və bir çox vitaminləri mənimsəməyə kömək edir.
Bundan əlavə, Amelkoviçin fikrincə, səhər qəhvəsi acqarına deyil, yeməkdən bir saat sonra içilməlidir. Bu içki mədə selikli qişasını qıcıqlandırır və qastritin kəskinləşməsinə səbəb ola bilər və tərkibində qidadan mikroelementlərin sorulmasına mane olan taninlər də var.