Fransada prezidentliyə əsas namizəd həbsxanaya göndərilir Aİ nin pullarını mənimsəyib
Azpolitika.az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Fransa məhkəməsi ifrat sağçı Milli Ralli partiyasının lideri Marin Le Pen və Avropa Parlamentinin daha səkkiz deputatını Avropa İttifaqının vəsaitlərini mənimsəməkdə təqsirli bilib.
Hökm 5 il müddətinə siyasi fəaliyyətə qadağa qoyur. Bu, çox güman ki, Le Peni 2027-ci ildə Fransada keçiriləcək prezident seçkilərində iştirakdan məhrum edir. Məhkəmə hələ tam hökmü elan etməyib.
Le Pen və onun tərəfdaşları partiya üçün pul oğurlamaq məqsədi ilə Avropa Parlamentində qondarma deputat köməkçiləri işə götürməkdə ittiham olunurdular. Müstəntiqlərin fikrincə, təqsirləndirilən şəxslərin əməlləri nəticəsində dəymiş ümumi zərər üç milyon avroya yaxın olub.
Məhkəmə iddiaya keçən il sentyabrın sonunda baxmağa başlayıb. İttiham tərəfi Le Penin 5 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini və ya iki il müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini və 5 il müddətinə seçkilərdə iştirakına qadağa qoyulmasını, 300 min avro cərimələnməsini istəyib.
Siyasətçi 2027-ci ildə prezidentliyə namizədliyini irəli sürmək niyyətini açıqlayıb. O, ittihamlara cavab olaraq bildirib ki, prokurorlar fransızları istədikləri şəxsə səs vermək imkanından məhrum etmək istəyirlər.
Marin Le Pen 2011-ci ildən 2021-ci ilə qədər Milli Rallinin lideri olub. Le Pen üç dəfə Fransa prezidentliyinə namizəd olub: 2022-ci il seçkisində (ikinci turda ikinci olub), 2017-ci ildə (ikinci turda ikinci olub) və 2012-ci ildə kçeirilmiş seçkilərdə birinci turda üçüncü yerdə qərarlaşıb.
Le Pen Rusiyanın qızğın tərəfdarıdır və o, seçkilərdə Rusiya fondlarından külli miqarda maliyyə vəsaitləri aldığını etiraf edib.