futbolpress-az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Fernandu Santuşun haqqında, “nə futbol oynadır, bilinmir” tipli cümlələr sosial şəbəkələrdə göz deşir. Əsəblər tarıma çəkilib, Haiti (0:3) və Belarus (0:2) məğlubiyyətləri ümidsizliyin dibini göstərməyə başlayıb.
Anlaşılandır, ən populyar məşqçilərin içindən birini seçib gətirsən də, milli komandamızın nəticələri bir yana, oyununda belə yaxşılaşma müşahidə edilmir. Belədə, tarıma çəkilmiş qəzəb hədəf axtarır və məsələn, (niyəsə) Santuş da olur hədəf…
Ancaq bu silsiləvi gedişat sizə tanış gəlmirmi, nəyisə xatırlatmırmı?
De Byazi ilə də oxşar “ədavət yaranmamışdımı”?
Amma deyəsən, “bu nə futboldur oynadır” tipli ittihamlar Byazi ilə də məhdudlaşmırdı. Ondan əvvəl Yurçeviç də həmin arqumentlə “daş-qalaq” edilmişdi, 6 il “ömrümüzü çürüdən” Berti Foqts da. Hətta futbol tariximizin ən uğurlu baş məşqçisi olan Qurban Qurbanov də milli komandanın məğlubiyyətindən sonra bənzər ittihamlara tuş gəlirdi.
Deməli, burda bir “zəruri silsilə” var və müxtəlif zamanların idarəçiləri üçün lazımlı/faydalı metod olub.
Yoxsa birmənalı olaraq, bütün baş məşqçilər niyə uğursuz olsun, əsas baiskar kimi təqdim olunsun? Deməli, idarəolunan prosesdir…
İndi də əsas “günah keçisi” Santuşdur. Bəli, sosial şəbəkələrdə müəyyən səhifələr bu “ideyanı” məqsədyönlü şəkildə yayır, təbliğat kampaniyası aparır. Kimsə şərh yazıb başqa məqamlara toxunsa da, hansısa formada baş məşqçi hədəfinə yönləndirilir..
Bu səhifələrin hardan yönləndirildiyi də bizə məlumdur, hansı “xidmət təklif etdiyi də”.
Bunun və ya bu niyyət altında edilən kiber-manipulyasiyaların zərərli nəticələri üst-üstə qalaqlananda gec olacaq. Bu “yanaşmanın” problemdən qısa qaçış yolu kimi effektiv yolu olduğunu inandırıblarsa, bu “istedada” əhsən, lakin futbolumuza məsul şəxslər bilməli, anlamalıdırlar, çox zərərli istiqamətə düçar olmaqdadırlar.