İngiltərə, Fransa və Ukraynanın hərbi rəhbərliyi görüşəcək
Icma.az, Sherg.az saytına istinadən bildirir.
Böyük Britaniya, Fransa və Ukrayna hərbi komandanlıqlarının nümayəndələri yaxın günlərdə Ukrayna məsələsinə həsr olunmuş iclas keçirəcəklər.
Teleqraf xəbər verir ki, bu barədə Reuters agentliyinə Britaniya hökumətinin başçısının nümayəndəsi Key Starmer bildirib.
Onun sözlərinə görə, Starmer martın 31-də Volodimir Zelenski ilə telefon danışığında belə bir görüşün keçirilməsini müzakirə edib. Bu, “könüllülər koalisiyasının” üzvlərinin Kiyevə kömək etmək üçün atacağı addımların “geniş planlaşdırılmasının növbəti mərhələsinə yol açmalıdır”.
Britaniya hökuməti bildirib: "Liderlər keçən həftə Parisə səfərlərini müzakirə etdilər və Ukraynanın uzunmüddətli təhlükəsizliyini dəstəkləmək üçün real potensialın olduğu barədə razılığa gəldilər".
Martın 27-də Parisdə qondarma “istəklilər” koalisiyasının sammiti keçirilib və burada 30-a yaxın ölkənin nümayəndələri Ukrayna münaqişəsi başa çatdıqdan sonra Kiyev üçün mümkün təhlükəsizlik təminatlarını müzakirə ediblər. Əsas mövzulardan biri Ukrayna ərazisinə potensial hərbi kontingentin yerləşdirilməsi olub. ABŞ bu sammitdə iştirak etməyib. Bununla yanaşı, KİV-in məlumatına görə, bir sıra ölkələr yalnız Vaşinqtondan dəstək alacağı təqdirdə Ukraynada sülhməramlı adlanan missiyada iştirak etməyə hazırdır.