İnsanları xəyanətə sürükləyən ŞOK SƏBƏBLƏR
Icma.az xəbər verir, News24 saytına əsaslanaraq.
Xəyanət qınanır, heç kim aldadılanın yerində olmaq istəməz, amma yenə də olur və tez-tez olur. Fırıldaqçılıq niyə baş verir və bunun qarşısını almaq olarmı?
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə Ağıllı Beynəlxalq Psixologiya İnstitutunun praktik psixoloqu və müəllimi Lyubov Lısenko Gazeta.ru-ya danışıb.
Ekspert bir neçə səbəbi müəyyənləşdirib.
"Özünə hörmətin aşağı olması insanı aldatmağa meylləndirə bilər"
"Birincisi, vacib ehtiyacların qane edilməməsi. Bunlar ola bilər: mənəvi yaxınlığın olmaması; fərqli libido; birlikdə çox vaxt keçirə bilməmək; cütlüyün bi-birini qiymətləndirməməsi hissi və daha çox.
İkincisi, bir insanın özünə hörməti aşağı olduqda, cəlbediciliyinin təsdiqini yan tərəfdə axtarmağa başlaya bilər. Həm də bu səbəbdən tərəfdaşında xəyanət əlamətləri axtara bilər. Bu cür cütlüklər, əvvəlcə münasibətdə hər şey yaxşı olsa belə, başqasını aldatmağa və ya ayrılmağa səbəb axtara bilərlər.
Psixoloji cəhətdən yetişməmiş insanlar çox vaxt monotonluğa dözə bilmirlər; onları yenilik, haramların adrenalini və həyəcanları cəlb edir və buna görə də aldatmağa meyllidirlər" - o bildirib.
"Digər səbəb travmatik təcrübələr və ya çətin həyat vəziyyətləridir. Əgər ailədə xəyanət adi haldırsa, bu, dağıdıcı davranış nümunələri formalaşdıra bilər. Çətin hadisələr (yaxşı bir insanı itirmək, karyeranın çökməsi, maddi çətinliklər) insanı həssas edir və bu anda lazımi dəstək almazsa, münasibətlər korlana bilər", - ekspert vurğulayıb.
Psixoloq aldatmağın qarşısını almaq yollarını da açıqlayıb:
"Təəssüf ki, heç kim sevdiyiniz adamın sizə xəyanət etməyəcəyinə 100% zəmanət verə bilməz. Ancaq münasibətlərinizi gücləndirməyə və tərəfdaşınızın xəyanət etmə riskini azaltmağa kömək edəcək addımlar var.
Beləliklə, əgər bir şeyi bəyənmirsinizsə və ya münasibətlərinizdə nəyisə dəyişdirmək istəyirsinizsə, bu barədə tərəfdaşınıza danışmaqdan çəkinməyin. Digər insan ağıl oxuyan deyil və siz onlara deməyincə nədən narazı olduğunuzu başa düşməyəcək. Unutmayın ki, boşluqlar tez-tez inciklik və anlaşılmazlıqlara səbəb olur, buna görə də bir-birinizi eşitməyi və dinləməyi öyrənin, sizi narahat edən hər şeyi müzakirə edin və güzəştlər axtarın.
İkincisi, birlikdə asudə vaxt keçirməyə vaxt ayırın. Biz o qədər məşğul həyat yaşayırıq ki, bəzən partnyorumuzla (hətta bu, həyat yoldaşımız olsa belə) görüşmək üçün cədvəlimizdə vaxt ayırmalı oluruq. Qoy bu, həyatınızın ayrılmaz hissəsinə çevrilsin. Birlikdə vaxt keçirin, sizi bir araya gətirən şeylərlə məşğul olun, bir-birinizin həyatı ilə maraqlanın, ona nəzakət və ehtiras göstərin".
"Özünü dərk etməyi inkişaf etdirin, özünə hörməti artırın, stress və mənfi duyğuların öhdəsindən gəlməyi öyrənin - bütün bunlar münasibətləri qorumağa və mübahisələrin bir çox səbəbini aradan qaldırmağa kömək edəcəkdir.
Sədaqət/aldatma həmişə seçimdir, qərarları və hərəkətləri ölçmək və onların nəyə gətirib çıxara biləcəyini anlamaq vacibdir. Unutmayın ki, əgər tərəfdaşlardan biri hər şeydən razıdırsa, digəri olmaya bilər, ona görə də tərəfdaşınızla münasibətdə bəyəndiyiniz/bəyənmədiyiniz hər şeyi müzakirə etməyi vərdiş halına gətirmək vacibdir", - Lysenko yekunlaşdırıb.