İsrail İran rejiminə əvvəlki dönəmlərdəki kimi tolerant davranmayacaq, təzyiqləri diqqətə almayacaq
Bizimyol saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
“Düşünürəm ki, “OKTOPUS” deyilən İran terror şəbəkəsinin qolu sayılan Yəməndəki “Husi” terror təşkilatının da aradan götürülməsi çox zəruri bir addımdır və bu proses artıq başlayıb. Bu da o deməkdir ki, İsrail dövləti İran rejiminə qarşı əvvəlki kimi artıq tolerans göstərməyəcək və bu istiqamətdə bir sıra dövlətlərin də təzyiqlərinə qulaq asmayacaq”.
Bu barədə Bizimyol.info xəbər portalına Savalan Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri, siyasi şərhçi, GAMAC İdarə Heyətinin üzvü Sadiq İsabəyli danışıb. Siyasi şərhçi qeyd edib ki, “Hizbullah” terror təşkilatı ilə bağlı İsrailin təpkisi və o terror təşkilatının liderlərinin aradan götürülməsi prosesini ləngitmək üçün, bu prosesin qarşısının alınması üçün Fransa kimi dövlətlər narazılıq edir və İsrailə təzyiq göstərirdilər, hətta İsrail dövlətinə qarşı silah embarqosu tətbiq etməyə çalışırdılar: “Bu prosesdə hətta Amerikadakı Co Bayden və “Demokrat” partiyasını və İngiltərəni bu istiqamətdə məcbur edirdilər, onları təzyiq altında qoyurdular ki, İsrailə basqıları artırsınlar: “İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu dedi ki, “bütün təzyiqlərə qarşı duracağıq. İmkan verməyəcəyik ki, bu təzyiqlər bizə mənfi təsir göstərsin. Hətta bizə silah verməsəniz belə, biz öz gücümüzlə terrorun qarşısında duracağıq. İsrail dövlətinə və İsrailin vətəndaşlarına yönəlmiş terror fəaliyyətlərini bu bölgədən yox edəcəyik”… Həqiqətən də Benyamin Netanyahu çox böyük dirəniş sərgilədi”.
Sadiq İsabəyli qeyd edib ki, bütün bu proseslərin normal nəticələnməsi üçün problemin əsas qaynağı olan İran rejimini hərbi fəaliyyətləri, terrora yönəlik fəaliyyətləri, uzun mənzilli raketlərin istehsalına yönəlik fəaliyyətlərin qarşısı alınmalı və onlar məhv edilməlidir, çünki bu rejim yəni fars-molla rejimi diplomatik danışıqlardan sadəcə vaxt qazanmaq üçün istifadə edir.
Siyasi şərhçi əlavə edib ki, əgər bir siyasi rejim müzakirəni nüvə fəaliyyətlərini hərbi istiqamətində genişləndirmək, uzun mənzilli raket istehsalının imkanlarını artırmaq fursətinə çevirirsə və beynəlxalq hüquqa bağlılıq ifadə etmirsə, hər bir dövləti və beynəlxalq hüquq sistemini yanıltmaq istəyirsə, sözsüz ki, bu rejimlə birbaşa danışmaq yersizdir.
Sadiq İsabəyli hesab edir ki, proksi savaşından sonra 2025-ci ildə İran rejimi ilə bağlı birbaşa proseslər ciddi şəkildə başlayacaq.
Siyasi şərhçinin fikrincə, bu da çox önəmli məsələdir: “Regional proseslərin istiqaməti sülhə, iqtisadi əməkdaşlığa yönəlikdirsə böyük, irimiqyaslı və qlobal təsiri olan layihələrin həyata keçirilməsinə yönəlikdirsə o zaman bütün proseslərə təhlükə törədən İran rejiminin əlində olan bütün təhdid imkanları alınmalıdır. İranın nüvə imkanlarını durdurmaq üçün onu məhv etmək lazımdır. Terror fəaliyyətlərini durdurmaq üçün terrorçuları aradan götürmək lazımdır. İran rejimi ilə terrorçular arasında bağları kəsmək lazımdır.
İran rejiminin daxildə öz vətəndaşlarına qarşı basqılarının azaldılması üçün rejimin əlində olan bütün hərbi imkanları sıfırlamaq lazımdır. İranın regional təhdid fəaliyyətləri aradan qaldırılmalıdır”.