Mümkünsüzü bacarırlar: 3 metrlik cubuqlar üzərində yeriyir, istədikləri qədər evlənirlər
Icma.az bildirir, Sherg.az portalına istinadən.
Şərqi Afrika ölkəsi Efiopiyanın əhali arasında Banna qəbiləsi ilginc bir ənənəyə sadiqliyi ilə seçilir.
"Sherg.az" “Milliyet.com.tr”yə istinadən bildirir ki, bu qəbilənin kişiləri təxminən 3 metr hündürlüyü olan çubuqların üzərində əziyyət çəkmədən hərəkət edirlər. Banna qəbiləsinin görənləri heyrətə salan davranışının sirri nədədir? Efiopiyanın Cənubi Omo vadisində yaşayan Banna xalqı müasir dünyadan təcrid olunmuş ənənəvi həyat tərzini davam etdirərək zamana tab gətirmiş bir mədəniyyəti təmsil edir. Qəbilə köçəri həyat tərzini mənimsəmiş və əsasən heyvandarlıqla dolanır, mal-qara isə qəbilə üçün iqtisadi dəyərdən kənar sosial status və sərvət simvolu kimi görünür. Ailələr sahib olduqları mal-qaranın sayına görə cəmiyyətdə hörmət qazanırlar. Qadınlar rəngli muncuq boyunbağılar, bilərziklər və qəbilə saç hörükləri ilə bəzədildiyi halda, kişilər döyüşçü şəxsiyyətlərini vurğulayan ənənəvi paltarlar geyinməyə üstünlük verirlər. Qəbilədə bədən boyaları və döymələr həm estetik, həm də sosial məna daşıyır. Qəbilənin ən məşhur ayinlərindən biri olan Ukuli Bula mərasimi gənclərin kişiliyə keçidini simvolizə edən mühüm ənənədir. Bu ritualda cavanlar nə qədər çox mal-qara belində qala bilirsə, bir o qədər güclü hesab edilir. Digər tərəfdən, bu qəbilədə kişilər istədikləri qədər qadınla evlənə bilərlər, ancaq öz qəbilələri daxilində. Mal-qara və digər mallardan ibarət “gəlin qiyməti” kişi və onun yaxın qohumları tərəfindən ödənilir. Tipik bir ailə qadın, onun uşaqları və kişi qəyyumdan ibarətdir. Kişi arvadlarının sayından asılı olaraq bir neçə ailənin vəlisi ola bilər. Kişilərə də bəzən boşanmış qadını, dul qadını və ya uzaq ərinin (adətən onun qardaşı) arvadını qorumaq vəzifəsi verilir. Nikah mərasimlərinə ziyafət və rəqs daxildir. Banna qəbiləsinin 3 metrlik dirəklərdə gəzməsinin bir çox səbəbi var. Bu qəbilədən olan gənclər mal-qara otararkən vəhşi heyvanların hücumundan qaçmaq üçün mexanizm kimi dayaqlarda yeriyirdilər. Lakin Efiopiyanın cənub-qərbində payların ümumi olmasının yeganə səbəbi bu deyil. Dirəklə gəzinti icma üzvləri arasında uzun müddət davam edən mədəni ənənədir. İcma şənlikləri və mərasimlər zamanı subay gənclər bu məşhur ənənənin daşıyıcılarına çevrilirlər. Banna qəbiləsinin mərasim zamanı dirəklə yeriməsinin ilk qaydası bədənlərini ağ zolaqlarla rəngləməkdir. Banna qəbiləsində gənclərin istedadlarını nümayiş etdirmək və cəsarətlərini sübut etmək üçün keçirilən mərasimlərdə uzun çubuqlar üzərində yerimə ənənəsi mühüm yer tutur. Bu əməl qəbilə daxilində hörmət qazanmağın və kişiliyə keçidin simvolu hesab olunur. Uşaqlar bu tarazlığı və bacarıq tələb edən fəaliyyəti gənc yaşlarından öyrənirlər ki, bu da onların fiziki qabiliyyətlərinin inkişafına kömək edir. Bu gün bu ənənəvi təcrübə daha az yayılsa da, tayfa üzvləri mədəni irsini qorumaq və gənc nəsillərə ötürmək üçün mərasimlər zamanı uzun çubuqlar üzərində yerimə nümayişlərini davam etdirirlər. Bu yerimə təcrübəsi tarazlıq, güc və cəsarət əlaməti hesab olunur. Bu təcrübə xüsusən də kişilərin fiziki qabiliyyətlərini nümayiş etdirərək cəmiyyətdə hörmət qazanmalarına kömək edən mədəni ritualdır. Dirəklər üzərində tarazlığa nail olmaq və zərif bir şəkildə gəzmək tayfaya uşağın məsuliyyətli, müstəqil düşüncəli və iradəli olması mesajını verir. Bundan əlavə, bu nümayişlər qəbilə arasında qürur və şəxsiyyət hissini gücləndirməklə yanaşı, mədəni tarixi qorumağa kömək edir.