Nadir Nəbiyev: “Danışmaqdan ziyadə iş görməliyik”
Azərbaycan Premyer Liqasının bombardirlər siyahısının ilk “10-luğ”unda sadəcə bir yerli futbolçu var. O da “Qarabağ”da çıxış edən, bir çox tənqidlərə məruz qalan Nəriman Axundzadə. Elə bu yaxınlarda buna bənzər bir müqayisə ilə qarşılaşdım. Azərbaycanda ilk “10-luğ”da sadəcə 1 yerli futbolçunun qərarlaşdığı halda, Gürcüstanda bu rəqəm 9-a bərabərdir. Belə olduğu halda milli komandanın qolsuzluq sindromunun səbəbi aydın olur.
Millinin sabiq hücumçusu, hazırda Qərb Regional Futbol Federasiyasına rəhbərlik edən Nadir Nəbiyev mövzuyla bağlı “FutbolPress”ə fikirlərini bölüşdü:
“Ümumiyyətlə, indi hansı mövqedə bizim millidə rəqabət var? Məsələn, millinin baş məşqçisi seçim edir və oyunçuları çağırır. O, bunu çox rahat şəkildə edir. Çünki seçimi böyük deyil. Əvvəlki məşqçilərə baxdıqda, onlar əziyyət çəkirdi. Bir mövqeyə 4-5 futbolçu namizəd olurdu. Hətta mətbuatda müzakirələr gedirdi ki, filan-filan oyunçular niyə dəvət olunmur? Bu gün isə 1-2 nəfər istisna olmaqla, heyətə kimlərin çağırılacağı öncədən bəllidir. Mən Regional Futbol Federasiyasında çalışıram. Gedək Qazaxa, Ağstafaya, Şəmkirə baxaq. Görək, orada məşq edən futbolçuların topu, forması, meydançası varmı? Və ya məşqçiləri hansı kateqoriyaya malikdirlər? Əgər savadım yoxdursa və mən bu gün məşq keçirəmsə, uşaq məndən nə öyrənə bilər? Ümumiyyətlə, uşağı bir şəxsiyyət kimi yetişdirmək lazımdır. Mən futbolçu olan dövrdən belə hamı deyir ki, uşaq futboluna nəzarət etmək lazımdır. Bunu illərdir deyirik, lakin əməl etmirik. Yaxşı olardı ki, nəzarət olsunsun. İndi 100 uşağın içindən axtarsaq, heç 5 futbolçu ortaya çıxara bilmərik. Hər bölgədən 2-3 futbolçunun çıxması ölkə üçün böyük uğur olar”.
Nəbiyev özlərinin futbol oynadıqları zamanla indiki dövrü də müqayisə etdi:
“Bizim məşq etdiyimiz, futbol oynadığımız dövrdə pul var idimi? Bu dəqiqə uşaq komandaları yarışa 1 gün qabaqcadan gəlirlər, oteldə qalırlar və qidalanmları da normal səviyyədə olur. Amma bizim zamanımızda hətta deyim var idi ki, futbolçular peraşki yeyə-yeyə oyunlara çıxırlar (gülür). Bəs o vaxt niyə futbolçular yetişirdi? Bu barədə çox danışmaq olar. Sadəcə danışmaqdan ziyadə iş görməliyik. Mənim gördüyüm iş məndən tələb olunmalıdır. Mütləq şəkildə sıfırdan yenidən başlamalıyıq”.
Veteran futbolçu hazırki milli komanda üzvləri arasında rəqabət olmadığını bildirdi:
“Bu gün millinin baş məşqçisi kifayət qədər təcrübəli şəxsdir. Yaxşı, siz deyin heyətə kimləri çağırsın? O, əziyyət çəkir. Məsələn, mən hücumçuyam və geriyə baxanda görürəm ki, məniç yerimə namizəd yoxdur. Həmin vaxt da məndə bir arxayınlaşma olur. Rəqabət sıfır səviyyəsindədir. Artıq limit dəyişdirilib. Ümid edirəm ki, bunun bir faydası olar. Bir dəfə Rəşad Sadıqov haqda demişdim ki, o, millidən getdikdən sonra həmin mövqedə böyük çətinliklər çəkəcəyik. O zaman bunu təkcə Rəşadın yaxşı müdafiəçi olduğuna görə deməmişdim. O, həm də lider idi. Komandanı toplaya bilirdi. İndi kim var? Əgər nəyisə istəyiriksə, sizli-bizli əl-ələ verib kökündən başlamlalıyıq”.