Ruslar hakimiyyətə qarşı küçələrə çıxmağa HAZIRDIRMI? SORĞU Yeni Çağ Media
Icma.az xəbər verir, Yenicag saytına əsaslanaraq.
Sosioloji tədqiqatlar göstərib ki, Rusiya ili şikayətçilərin 15-20 faizlik göstəricisi ilə bitirir. Şikayətçilərin sayı bu ölkədə nə artmaqdadır, nə də azalmaqda.
Yenicag.az xəbər verir ki, bu barədə “Nezigar” “Telegram” kanalı məlumat yayıb.
Ekspertlər bildirirlər ki, etirazçıların nümayiş ruhu həm Moskvada, həm də Sankt-Peterburqda və digər böyük şəhərlərdə hakimiyyətin güc tətbiqi nəticəsində minimuma enib.
Eyni zamanda, narazılıq dalğası tədricən regionlara yayılır, baxmayaraq ki, burada da etirazların kütləvi ifadəsi üçün heç bir infrastruktur və vasitələr mövcud deyil. Vəziyyət elədir ki, etirazçılar tək başlarına yalnızca təhlükəsizlik qüvvələri ilə qarşılaşırlar. Partiyalar və digər ictimai şəxslər etiraz aksiyalarını öz gündəmlərinə daxil etmir, bu da hakimiyyətin suçu üzərinə götürməsinə səbəb olur.
Keçən il ərzində Dağıstanda və Başqırdıstanda etnik etirazlar baş verdi. Başqırdıstandakı aksiyalar neytrallaşdırıldı, lakin gərginlik qalmaqdadır. Təhlükəsizlik qüvvələri şübhələnirlər ki, yerli rəhbərliyin bəzi üzvləri etnikliyi dəstəkləyirlər. Dağıstanda vəziyyət daha da mürəkkəbdir. Etirazlar sakitləşdirilsə də, yerli problemlər həllini tapmadığı üçün çoxdur. 2023-cü ildə baş verən etirazların iştirakçılarının yaxınları tələb edirlər ki, hökumət həbs edilənlərə qarşı daha yumşaq davransın və bildirirlər ki, problemlərə artıq laqeyd yanaşmaq olmaz. Narazılığın ayrı bir mövzusu gündəlik məsələlərdir ki, bunlar bir çox yerdə hələ də yaxşılaşdırılmayıb. Bunlara istilik, kommunal xidmətlərin keyfiyyəti və digər məsələlərlə bağlı etirazlar daxildir. Belə ki, bu kimi kiçik etiraz dalğaları Moskva ətrafı bölgələrdə və Krasnodarda baş verdi.
Ən geniş etirazlar Kursk vilayətində mənzil sənədlərinin gecikməsi ilə bağlı baş verdi və bu, qubernator Aleksandr Smirnovun istefasına səbəb oldu. Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, Smirnov, ümumilikdə, vilayəti idarə etməyi bacarmamışdı və buna görə də onu vəzifəsindən çıxardılar. O, çox güman ki, cinayət məsuliyyətinə cəlb olunacaq.
Narazılığın növbəti mövzusu şəhərsalma siyasəti ilə bağlıdır. İnsanlar şikayət edirlər ki, parklar, sahil yaşıllıq zonaları, istirahət yerləri tikilir. Aktiv olanlar arasında heyvansevərlər, ekoloqlar və səhiyyə işçiləri də var. Yerli səviyyədə onların fəaliyyəti nəticəsində hakimiyyətlər çox sayda məsələdə güzəştlərə gedib. Ekspertlərin fikrincə, hakimiyyətlərin qəbul etdiyi yanaşma belədir: “İndi etiraz etmək vaxtı deyil”. Lakin yenə də müəyyən sosial narazılıq var ki, bu da təhlükəsizlik metodları ilə yatırılır. Həm Baş Prokurorluq, həm də İstintaq Komitəsi artıq sakinlərin etirazlarına daha çox diqqət yetirirlər və bəzi məsələlərdə hakimiyyət geri çəkilir. Ümumilikdə nəticə belədir: ruslar böyük əksəriyyətlə etiraz aksiyalarına qatılmağa hazır deyillər, narazılıqlar isə lokal və idarə olunandır.