Tura baxış: liderlər qazandı, autsayderlər fərqi qorudu
futbolpress-az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Azərbaycan Premyer Liqasında XXVIII tur başa çatıb. Lider “Qarabağ” və ikinci “Zirə” qələbə qazanıb, “Neftçi”, “Sabah” və “Kəpəz” isə heç-heçə edib.
Turan Tovuz – Qarabağ 1:4
Turun açılış oyununda möhtəşəşm futbol atmosferi var idi. Hər iki komandanın azarkeşləri Tovuz şəhər stadionunda bayram havası yaratmışdı. “Qarabağ”ın bu mövsüm çempionatda məğlub edə bilmədiyi yeganə komanda “Turan Tovuz” idi və bu, oyuna marağı daha artırırdı. Qarşılıqlı hücumlar şəraitində keçən matçda 5 qol vuruldu və qazanan “Qarabağ” oldu. Qurban Qurbanovun kollektivi tovuzlulara qarşı uğursuz seriyanı məhz Tovuzda bitirdi. Son dönəmlərlə müqayisədə çempionatda ən yaxşı oyununu keçirən “atlılar” rəqibinə şans vermədi.
“Turan Tovuz” isə xal itirməkdə davam edir. Kurban Berdıyevin komandası artıq 3-cü sıradakı “Araz-Naxçıvan”dan 5 xal geri düşüb. Sona 9 tur qalıb və komandanın avrokubok şansları hələ davam edir.
Neftçi – Araz-Naxçıvan 1:1
Turun maraqlı daha bir matçı “Neftçi Arena”da oldu. Samir Abasovun rəhbərlik etdiyi “ağ-qaralar” 5-ci sıraya yaxınlaşmaq adına qələbə hədəfləyirdi. Bu, kubok oyunu öncəsi komanda üçün əlavə psixoloji üstünlük olacaqdı. Oyunun ilk dəqiqələrində hesabı açmağa nail olan paytaxt təmsilçi çox sevinə bilmədi. “Araz-Naxçıvan” demək olar, ilk hücumundan sonra hesaba tarazlıq gətirdi. Bundan sonra da qarşılıqlı hücumlar şəraitində keçən görüşdə əlavə qol olmadı. Ümumi baxsaq, “Neftçi”nin bu matçdakı çıxışını daha yaxşı hesab etmək olar.
“Araz-Naxçıvan” isə “Turan Tovuz”un məğlub olduğu turda bir xal aktivinə yazdırmağı bacardı. İkinci pillədəki “Zirə”dən 7 xal uzaq olan naxçıvanlılar üçün gümüş medallar artıq uzaq görünür. Yaxşı formada olan “qartallar”ın bu mövqeni kiməsə verəcəyi çətin ehtimaldır.
Sumqayıt – Sabah 3:3
Turnu bolqollu oyunu Sumqayıtda baş tutdu. Son turlarda formada olan “kimyaçılar” hər iki hissədə rəqibinə müqavimət göstərdi. Geri düşüb, sonra önə keçən, lakin sonda heç-heçə edən “Sumqayıt” üçün bir xal da yaxşıdır. Hazırda 7-ci pillədə qərarlaşan Vaqif Cavadovun yetirmələri autsayder “Səbail”dən 10 xal qabaqdadır.
“Sabah” isə heç-heçələr seriyasını davam etdirməkdədir. Əsas diqqəti ölkə kubokunda “Neftçi” ilə matçda olduğunu hiss etdirən “bayquşlar” “Sumqayıt”la dueldə Elgün Dünyamalıyev, Seymur Məmmədov kimi gənc oyunçulara şans verdi. Hər bir halda, ümumi oyunda daha çox hücum edən və qol şansları yaradan “futuristlər”in dəqiqliyi çatmadı. Buna baxmayaraq, komandanın artıq demək olar, elitada hansısa iddiası qalmayıb. Üçüncü pillədəki “Araz-Naxçıvan”dan 12 xal geri qalan “Sabah”ın bu fərqi aradan qaldıracağı inandırıcı görünmür.
Kəpəz – Səbail 1:1
Autsayderlərin duelində bərabərlik qeydə alındı. Məğlubiyyət heç bir komandaya sərf etmirdi və xüsusilə, “Səbail”in uduzacağı halda, demək olar, elitanı tərk etmək ehtimaalı 70-80 faizə qalxacaqdı. Hazırda 9-cu sırada yer alan “Kəpəz” aradakı 5 xallıq fərqi qorudu.
“Səbail” isə qələbəsizlik seriyasını davam etdirir. İkinci hissədə daha yaxşı futbol göstərən, amma hücumda dişsiz olan “dənizçilər” üçün bir xal da hazırda qənimət kimidir.
Zirə – Şamaxı 3:0
Turun son oyununu meydan sahibləri qazandı. Birinci hissədə bir neçə şansını boşa verən “Zirə” fasilədən sonra vurduğu qollarla üç xalı qazandı. Ayxan Abbasovun rəhbərlik etdiyi “Şamaxı” keyfiyyət baxımından rəqibindən geri qalsa da, çox hiss etdirmədi. Bəzən hücuma çıxan və qol yolları axtaran “şirlər” “Zirə” müdafiəsini yara bilmədi.
“Şamaxı” 28 xalla 8-cidir və autsayder “Səbail”dən 9 xal öndədir. Ayxan Abbasovun yetirmələrinin qarşıdakı 9 turda 3 dəfə məğlub olması və əvəzində “Səbail”in 3 qələbə qazanması real görünmür.