Xəstəxanalar təhlükəlidir: ora yalnız lazım olanda getmək niyə vacibdir?
Əsas təhlükə müalicə zamanı meydana gələn və xəstənin qəbulu zamanı mövcud olmayan xəstəxana infeksiyalarıdır.
Xəstəxanalar sağlamlığın qorunmasında mühüm rol oynayır, lakin onlara baş çəkmək, bilməli olduğunuz müəyyən risklərlə gəlir.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, əsas təhlükələrdən biri tibbi yardımın alınması prosesi zamanı inkişaf edən və xəstə qəbulu zamanı qeydə alınmayan xəstəxanadaxili infeksiyalardır. Bu infeksiyalar müalicəni əhəmiyyətli dərəcədə çətinləşdirə, xəstəxanaya yerləşdirmə müddətini uzadır və hətta ölüm riskini artıra bilər.
Xəstəxanalar sağlamlığın qorunmasında mühüm rol oynayır, lakin onlara baş çəkmək, bilməli olduğunuz müəyyən risklərlə gəlir. Əsas təhlükələrdən biri tibbi yardımın alınması prosesi zamanı inkişaf edən və xəstə qəbulu zamanı qeydə alınmayan xəstəxanadaxili infeksiyalardır. Bu infeksiyalar müalicəni əhəmiyyətli dərəcədə çətinləşdirə, xəstəxanaya yerləşdirmə müddətini uzadır və hətta ölüm riskini artıra bilər.
Xəstəxana daxili infeksiyaları nədir?
Xəstəxana daxili infeksiyalar hər hansı bir tibb müəssisəsində – xəstəxanalar və klinikalardan reabilitasiya mərkəzlərinə və qocalar evlərinə qədər baş verə bilər. Belə halların 20 faizə qədərinin qeydə alındığı reanimasiya şöbələrində risk xüsusilə yüksəkdir.
Ən həssasları:
* körpələr və qocalar;
* zəifləmiş immun sistemi olan xəstələr;
* invaziv aparatları olan xəstələr (kateterlər, intubasiya boruları və s.);
* diabet və ya böyrək çatışmazlığı kimi xroniki xəstəlikləri olan insanlar;
* uzun müddət xəstəxanada qalan xəstələr.
Təhlükə və səbəblər
Xəstəxanada infeksiyaların yayılmasının bir çox yolu var: yoluxmuş xəstələrdən, tibb işçilərindən və ya xarici mühitdən. Bəzən mənbə xəstənin özünün fürsətçi mikroflorasıdır.
Mikroorqanizmlərin xəstəxana şəraitinə uyğunlaşması nəticəsində xəstəxana ştammları - əksər antibiotiklərə davamlı mikroorqanizmlər meydana çıxır. Onlar müalicəsi çətin olan ağır ağırlaşmalara səbəb ola bilər.
Əməliyyat zamanı xəstəxanadaxili infeksiyaya yoluxma, məsələn, xəstəxanada qalma müddətini orta hesabla 6,5 gün, yenidən xəstəxanaya yerləşdirmə riskini beş dəfə, ölüm ehtimalını isə iki dəfə artırır.
Xəstəxanalara yalnız zəruri hallarda müraciət etmək niyə vacibdir?
Tibb müəssisələrində mikroorqanizmlərin müntəzəm dövriyyəsi onların mutasiyalarına və dərmanlara qarşı müqavimətin inkişafına kömək edir. Buna görə xəstəxanalara səfərləri minimuma endirmək, oraya yalnız həqiqətən zəruri hallarda getmək vacibdir. Eyni zamanda, sağlamlığınız üçün riskləri azaltmaq üçün gigiyena qaydalarına və həkimlərin tövsiyələrinə əməl etməyə diqqət etməlisiniz.
Xəstəxana daxili infeksiyalar hər bir xəstənin yadda saxlaması vacib olan gizli təhlükədir. Xəbərdarlıq və ehtiyatlılıq təhlükəni minimuma endirməyə və sağlamlığı qorumağa kömək edəcəkdir.