Zaur Paşayev: “Pley inlərdə kimin güclü, kimin zəif olduğu bilinəcək” MÜSAHİBƏ
Idman.biz portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
“Quba”nın basketbolçusu Zaur Paşayevin İdman.biz-ə müsahibəsi
- Aprelin 2-də Azəbaycan Basketbol Liqasında “Ordu” ilə matçınız var. Müntəzəm mövsümün son oyunundan gözləntiləriniz nələrdir?
- Həmişə olduğu kimi indi də meydana qələbə üçün çıxacağıq. Çalışacağıq ki, uğurlu çıxış edib növbəti mərhələyə keçək.
- Hazırda çempionatın B qrupunun turnir cədvəlində son sıralardasınız. Sizcə, pley-in yarışlarında fərqli performans göstərə biləcəksiniz?
- Axırıncı sıralarda olmağımıza baxmayaraq, hələ də şansımız var. “Ordu” ilə iki oyun keçirəcəyik. Əgər bu oyunlarda qələbə qazana bilsək, növbəti mərhələyə keçəcəyik. Orada da fikrimcə, “Neftçi” ilə düşəcəyik. Bir sözlə, hələ də mükafatçılar sırasında yer almaq şansımız var. Çalıçacağıq ki, ilk “beşlik”də qalaq. Pley-inlər başlayanda isə bəlli olacaq ki, kim güclüdür, kim zəif. Çempionat oyunlarında vəziyyət bir qədər başqadır. Burada elə komandalar var ki, iki oyunçusu zədələnib, ona görə iki matç dalbadal uduzub. Belə məqamlar da ümumi gedişata ciddi təsir edir.
- Çempionatın ümumi durumunu dəyərləndirsəniz hansı klubları fərqləndirərdiniz?
- Məlum məsələdir ki, çempionatın ən güclüləri “Sabah”, “Neftçi” və “Naxçıvan”dır. Ümumilikdə, hazırkı çempionatın səviyyəsi yüksəkdir.
- Uzun illər milli komandanın şərəfini qorumuş bir oyunçu kimi yığmamızın hazırki durumu haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Milli komandanın hazırkı durumunun yaxşı olduğunu düşünürəm. Demək olar ki, basketbolçularımızın hamısı yüksək səviyyədə oynayırlar. 10-12 il Azərbaycanda basketbolun olmamağı cavan oyunçuların çoxunun məşq etməməsi, başqa işlərdə çalışması kimi səbəblər son dövrlərə qədər öz təsirini göstərib. Ancaq indi vəziyyət xeyli dəyişib. İki-üç ildən sonra yığmamız tamam başqa cür olacaq. 18 yaşlı uşaqlar da böyüyüb yığmaya dəvət alacaqlar. Məncə, hər şey çox yaxşı olacaq.
- Məşqçiliklə bağlı planlarınız nələrdir?
- Bu mövsümün sonuna kimi oynayım, görüm nədir, nə deyil. Hələ də oynayıram, qaçıram, hər oyun 15-20 xal yığıram. Məncə, bir il də oynaya bilərəm. Yekun qərarımı mövsümün sonu verəcəm.