Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanları bu gün müasir dövrün bütün çağırışlarına cavab verir Azər Qarayev
По данным сайта Day.az, передает Icma.az.
Bu gün Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanlarının yaradılmasının 106-cı ildönümüdür. 1919-cu il martın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən əsası qoyulan bu qurum ölkənin təhlükəsizliyinin və milli maraqlarının qorunmasında mühüm rol oynayıb. Lakin 1920-ci ildə bolşevik işğalı nəticəsində Azərbaycan müstəqilliyini itirdikdən sonra bu qurum SSRİ-nin təhlükəsizlik sisteminə daxil oldu. 1991-ci ildə Azərbaycanın yenidən müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının yenidən qurulmasına ehtiyac yarandı. 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi təsis olundu. 2015-ci ildə isə bu qurum yenidən strukturlaşdırılaraq Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) və Xarici Kəşfiyyat Xidməti (XKX) kimi iki ayrı təşkilatlara bölündü. Bu addım təhlükəsizlik sahəsində daha çevik və məqsədyönlü fəaliyyət göstərilməsinə imkan yaratdı.
Bunu Trend-ə açıqlamasında politoloq Azər Qarayev deyib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarına verdiyi töhfədən danışan politoloq qeyd edib ki, Ulu Öndər Azərbaycanın milli təhlükəsizlik sisteminin formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
"O, 1967-ci ildə Azərbaycan SSR Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin sədri təyin olunaraq, bu sahədə köklü islahatlara başladı. Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında xüsusi xidmət orqanları milli maraqlara uyğun şəkildə yenidən quruldu, yerli kadrların hazırlanmasına xüsusi önəm verildi. Müstəqillik dövründə də Heydər Əliyev Azərbaycanın milli təhlükəsizliyini gücləndirmək üçün sistemli tədbirlər həyata keçirdi. Xüsusi xidmət orqanlarının müasir tələblərə uyğun formalaşdırılması, kadr potensialının artırılması və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi onun siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri oldu", - o bildirib.
A.Qarayev vurğulayıb ki, təslükəsizlik orqanları yeni dövrdə Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqəti sayəsində fəaliyyətini uğurla davam etdirir və inkişaf edir.
"Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın daxili və xarici təhdidlərlə mübarizədə təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətini modernləşdirmək məqsədilə bir çox mühüm qərarlar qəbul edib. Xüsusi xidmət orqanlarının kadr hazırlığı, texniki bazanın təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi bu sahədəki prioritetlərdən biridir. Nəticədə, dövlət başçısının xüsusi diqqəti və töhfələri nəticəsində Azərbaycan bu gün dünya miqyasında yüksək peşəkarlığa və etibarlılığa malik bir təhlükəsizlik sisteminə sahibdir", - o bildirib.
Təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətinə toxunan A.Qarayev qeyd edib ki, son illərdə Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanları ölkənin təhlükəsizliyinin qorunması, terrorizmlə mübarizə, xarici təxribatların ifşası və informasiya müharibəsində aktiv iştirak sahələrində mühüm uğurlar əldə edib.
"Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanları radikal dini və separatçı qruplara qarşı effektiv əməliyyatlar keçirərək, ölkənin daxili sabitliyinə qarşı yönəlmiş bütün cəhdlərin qarşısını alıb. Xüsusilə, xarici güclərin maliyyələşdirdiyi ekstremist təşkilatlara qarşı ciddi tədbirlər görülüb. Son illərdə Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları informasiya təhlükəsizliyini təmin etmək üçün də geniş tədbirlər həyata keçirib. Ermənistanın və onun dəstəkçilərinin Azərbaycana qarşı apardığı dezinformasiya və kiberhücum cəhdləri hər dəfəsində müvəffəqiyyətlə dəf edilib", - o bildirib.
A.Qarayev 2020-ci ildə baş verən İkinci Qarabağ müharibəsində də Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının rolunu xüsusi qeyd edib: "Düşmənin hərbi-strateji planlarının ifşası, operativ kəşfiyyat məlumatlarının əldə edilməsi və müasir texnologiyaların tətbiqi sayəsində müharibə zamanı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin uğurları daha effektiv oldu".
Onun sözlərinə görə, xarici kəşfiyyat orqanlarının Azərbaycanda casusluq fəaliyyətləri və təxribat cəhdlərinin ifşa edilməsi də məhz ölkəmizin təhlükəsizlik orqanlarının nailiyyətlərindəndir. Eyni zamanda, son illərdə müxtəlif ölkələrin kəşfiyyat orqanları ilə əməkdaşlıq daha da gücləndirilib, bu da regional təhlükəsizliyin təmin edilməsində mühüm rol oynayıb.
"Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları təkcə ölkə daxilində deyil, beynəlxalq təhlükəsizlik sahəsində də aktiv fəaliyyət göstərir. Bir çox ölkələrin təhlükəsizlik orqanları ilə əməkdaşlıq edərək, regional və qlobal təhdidlərin qarşısının alınmasında mühüm rol oynayır. Azərbaycanın strateji əhəmiyyəti artdıqca, onun təhlükəsizlik strukturlarının rolu da daha da genişlənir", - A.Qarayev bildirib.
Politoloq qeyd edib ki, 106 illik tarixi ərzində Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları ölkənin təhlükəsizliyini və milli maraqlarını qorumaqda mühüm rol oynayıb.
"Bu gün Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanları müasir dövrün bütün çağırışlarına cavab verir, ölkənin sabitliyinin təminatçısı kimi fəaliyyətlərini uğurla davam etdirirlər. Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanlarının bu nailiyyətləri gələcəkdə də ölkənin güclənməsi və təhlükəsizliyinin qorunmasında əsas dayaqlardan biri olacaq", - A.Qarayev əlavə edib.