Ağ Ev Aktauda baş verən təyyarə qəzasında Rusiyanı günahlandırıb
Sia Az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Ağ Evdə Qazaxıstandakı təyyarə qəzasında Rusiyanın əli olduğu iddia edilir.
SİA xəbər verir ki, Milli Təhlükəsizlik Şurasının strateji kommunikasiyalar üzrə koordinatoru Con Kirbinin sözlərinə görə, ABŞ-da Rusiya hava hücumundan müdafiə sisteminin fəlakətdə iştirakını göstərən əlamətlər olduğu iddia edilir. Lakin o, onların adlarını çəkməkdən imtina edib.
Kirbi xüsusi brifinq zamanı deyib: “Biz təyyarənin Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemi tərəfindən vurulması ehtimalını göstərən ilkin əlamətlər gördük”.
Qeyd edək ki, bu, Ağ Evin rəsmi saytında yayımlanıb. Lakin o, özünü qabaqlamaq istəmədiyini əsas gətirərək bu əlamətlərin adını çəkməkdən imtina edib.
Yenə də xatırladaq ki, dekabrın 25-də Aktau yaxınlığında Embraer təyyarəsi qəzaya uğrayıb. Azərbaycan tələsik nəticələr çıxarmamağa çağırıb. Bir müddət sonra ölkənin rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev kollegiyaya kənardan müdaxilənin ola biləcəyini desə də, hansının olduğunu açıqlamayıb.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi onu da qeyd edib ki, hazırda siyasi xarakterli saxtakarlıqlar yaranmış vəziyyətdən asılı olaraq formalaşır.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov istintaqın davam etdiyini və istənilən məlumatın yalnız aviasiya xidmətlərindən ciddi qəbul edilməli olduğunu vurğulayıb.
Hazırda Rusiya hadisənin araşdırılmasına yardım edir..?