Apple 49 cu ildönümündə bazar dəyəri ilə zirvədə qalmağa davam edir
Sia Az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
ABŞ-ın texnologiya nəhəngi “Apple” qurulduğu gündən bu yana keçən 49 il ərzində çılpaq texnoloji yeniliklərə imza atsa da, dünyanın ən dəyərli şirkətləri siyahısında yenidən birinci yerdə qərarlaşıb. SİA-nın xarici mətbuata istinadən verdiyi məlumata görə, ABŞ-ın texnologiya nəhəngi “Apple” yarandığı gündən keçən 49 il ərzində çılpaq texnoloji yeniliklərə imza atsa da, dünyanın ən dəyərli şirkətləri siyahısında bir daha birinci yerdə qərarlaşıb. 1 aprel 1976-cı ildə Kaliforniyada bir qarajda təvazökar başlanğıclarla Apple innovativ dizaynları, istifadəçi dostu interfeysləri və qabaqcıl texnologiya məhsulları ilə dünyanın ən nüfuzlu şirkətlərindən birinə çevrilib.
Steve Jobs, Steve Wozniak və Ronald Wayne tərəfindən qurulan şirkət, qurulduğu ildə "istifadəçi üçün uyğun kompüterlər yaratmaq" məqsədi ilə "Apple I" modelini istifadəyə verib. "Apple" 1977-ci ilin əvvəlində "Apple Computer" adı altında səhmdar cəmiyyətə çevrilib. 1984-cü ildə şirkət tərəfindən təqdim edilən "Macintosh" qrafik istifadəçi interfeysi və siçan dəstəyi ilə fərdi kompüter sənayesində inqilab edib. O, 2001-ci ildə istifadəyə verdiyi "iPod" ilə musiqi sənayesini dəyişdirərək rəqəmsal məzmun istehlakında yeni eranın qapısını açıb. 2007-ci ildə satışa çıxarılan "Apple"ın "iPhone" smartfonu istehlakçılara masaüstü kompüter təcrübəsi təklif etməklə smartfon bazarında inqilab edib.