Aqrar Sığorta Fondunun ödənişləri 2 dəfə artıb AZƏRTAC
Icma.az, Azertag saytına istinadən bildirir.
Azərbaycanda dövlət dəstəyi ilə təqdim olunan aqrar sığorta mexanizmindən istifadə edən fermerlərin sayı getdikcə artır. 2024-cü yanvar-noyabr aylarında sığortalanan meyvə bağları, əkin sahələri və heyvandarlıq təsərrüfatları üzrə fermerlərə zərər ödənişlərində yüksək artım baş verib.
Aqrar Sığorta Fondundan AZƏRTAC-a bildirilib ki, cari ilin 11 ayı ərzində müxtəlif hadisələr nəticəsində zərərlə üzləşmiş sığortalı fermerlərə 5 milyon 642 min manat sığorta ödənişi edilib. Sığorta ödənişlərinin 4 milyon 659 min manatı meyvə bağları və əkin sahələri, 983 min manatı isə heyvandarlıq üzrə olub.
2023-cü ilin eyni dövrünə nisbətən cari ildə sığorta ödənişlərinin məbləği 2 dəfə, o cümlədən meyvə bağları və əkin sahələri üzrə ödənişlər 2,3 dəfə, heyvandarlıq təsərrüfatları üzrə ödənişlər isə 40 faiz artıb.
Xatırladaq ki, 2023-cü ilin eyni dövründə Aqrar Sığorta Fondu tərəfindən sığortalı fermerlərə, ümumilikdə, 2 milyon 741 min manat sığorta ödənişi edilib. Bu məbləğin 2 milyon 43 min manatı meyvə bağları və əkin sahələri, 698 min manatı isə heyvandarlıq üzrə olub.
Cari ilin göstərilən dövründə bitkiçilik sığortası üzrə ən çox sığorta ödənişləri fırtına, dolu, şaxtavurma və subasma hadisələri üzrə həyata keçirilib. Heyvandarlıq sığortasında isə ödənişlərin böyük hissəsi yoluxucu xəstəliklər və ot-yemdən zəhərlənmə hallarına aid olub.
2024-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Aqrar Sığorta Fondu tərəfindən, ümumilikdə, 410 min 561 hektar əkin sahəsi sığortalanıb. Əkin sahələrinə 462 milyon manat məbləğində sığorta təminatı verilib.
Bu dövrdə ölkə üzrə 3169 baş kənd təsərrüfatı heyvanı sığorta edilib, 19 milyon 554 min manat sığorta təminatı verilib.
Hesabat dövrü ərzində 12 milyon 829 min manat sığorta haqqı toplanıb. Bitkiçilik üzrə ödənilən sığorta haqları 10 milyon 934 min manat, heyvandarlıq sahəsi üzrə isə 1 milyon 895 min manat təşkil edib.
Ən çox sığortalanan əkin sahələri taxıl və pambıq bitkiləri ilə yanaşı, nar, şaftalı, nektarin, fındıq, üzüm və zeytun bağları, çəltik, şəkər çuğunduru sahələri olub.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda aqrar sığorta dövlət dəstəyi ilə təqdim edilir – sığorta haqqının 50%-ni fermerlərə dəstək üçün dövlət özü ödəyir. Nəticədə fermerlər cüzi ödəniş etməklə təsərrüfatlarını çoxsaylı risklərdən sığorta edə bilirlər.
Aqrar Sığorta Fondunun fəaliyyəti və aqrar sığorta şərtləri barədə daha ətraflı məlumatı Fondun rəsmi internet səhifəsindən (www.asf.gov.az) əldə etmək olar.