Azərbaycan Suriyalı kimsəsiz uşaqlar üçün üç günlük xeyriyyə aksiyasına başlayıb
Icma.az, Sia Az portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
Azərbaycan ehtiyacı olan suriyalılara 200 ton humanitar yardım göndərib
Azərbaycanın Suriyadakı səfirliyi Dəməşqdə kimsəsiz uşaqlar üçün üç günlük xeyriyyə aksiyasına başlayıb. Mübarək Ramazan ayında iftar çərçivəsində 1000 uşağa isti yemək veriləcək.
SİA-nın məlumatına görə, bu barədə “YeniŞafak” nəşri yazıb.
Tədbirin birinci mərhələsi Mezzeh ərazisində baş tutub, burada gənc qonaqlar üçün 500 nəfərlik süfrə açılıb. Mərasimdə Azərbaycanın Suriyadakı müvəqqəti işlər vəkili Elnur Şahüseynov iştirak edib. Nümunələrdən əlavə, uşaqlar yaradıcılıq nömrələri göstəriblər - şeirlər söylədilər və dini mahnılar oxuyublar.
…Bu təşəbbüs Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə həyata keçirilir və ölkələrimiz arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə yönəlib.
Bunu deyən Azərbaycanlı müvəqqəti işlər vəkili xatırladıb ki, səfirliyin fəaliyyəti 2012-ci ildə müharibə səbəbindən dayandırılıb, lakin hazırda Bakı Dəməşqlə dialoqu fəal şəkildə bərpa edir. Bu yaxınlarda Suriya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri Feysəl əl-Miqdad ilə danışıqlar aparılıb, bundan sonra Azərbaycan ehtiyacı olan suriyalılara 200 ton humanitar yardım göndərib. İftar kampaniyası daha iki gün davam edəcək və ümumilikdə 1000 kimsəsiz uşağı əhatə edəcək.
...Biz Suriyadakı fəaliyyətimizi daha da inkişaf etdirmək niyyətindəyik. Bu proqram daha böyük humanitar səylərin yalnız bir hissəsidir.
Bunu da diplomat bildirib.
Azərbaycan mütəmadi olaraq suriyalı qaçqınlara və münaqişə qurbanlarına kömək məqsədilə beynəlxalq layihələrdə iştirak edir, həmçinin regionun digər ölkələrində xeyriyyə proqramları həyata keçirir.