Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatının həm yaranmasında, həm də inkişafında əvəzsiz rol oynayır
Icma.az, Bizimyol portalına istinadən məlumat yayır.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyevin Qırğızıstan, Özbəkistan və Tacikistan dövlət başçılarının birinci Üçtərəfli Zirvə görüşünün nəticələrinə dair bəyanatında deyilir ki, Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) bu gün Tacikistanın Xucənd şəhərində keçirilən Qırğızıstan, Özbəkistan və Tacikistanın dövlət başçılarının Üçtərəfli Zirvə görüşünün uğurla başa çatmasından, bu ölkələrin dövlət sərhədlərinin birləşməsi qovşağı haqqında Sazişin imzalanmasından məmnundur. Bu tarixi Zirvə görüşü regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi, Mərkəzi Asiyada sabitliyin və rifahın təşviq olunması baxımından mühüm dönüş nöqtəsinin başlanğıcıdır.Orta Asiyada Türk Dövlətləri Təşkilatının "toxunuş"u tarixi birliyin bərpasına və gələcəyin supergücünün qurulmasına zəmin yaradırmı?
Milli Məclisin deputatı Vüqar İskəndərov Bizimyol.info xəbər portalına açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycanın lokomotivliyi ilə təsis edilən Türk Dövlətləri Təşkilatı son illərdə dünyada eyni soy kökdən, eyni dil, mədəniyyət baxımından yaxın qardaş olan dövlətlərin birliyinin və onların inkişafının təzahürü kimi qiymətləndirilməlidir.
Vüqar İskəndərov
“Türk Dövlətləri Təşkilatı çox böyük arealı, ölkə başçımızın sözü ilə desək, gənc nüfuzun, yeraltı sərvətlərin, dil, din, bir çox mədəniyyət və bir çox köklərin birliyini özündə təcəssüm etdirir. Bu təşkilat son illərdə özünün sürətli inteqrasiyası ilə gələcəkdə vahid bir orqanizm kimi çox güclü birliyi təşkilatlanmanı və inkişafını özündə ehtiva edir. Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan, Qazaxıstanın üzvlüyü, Macarıstan və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin bu təşkilatda müşahidəçi qismində iştirak etməsi bu birliyi daha da gücləndirir və düşünürük ki, çox da uzaq olmayan zamanlarda artıq dünyada yeni bir güc forumunun yaranmasını bütün dünyaya göstərmiş olacaq. Tarixi köklər və zaman-zaman digər güclərin məkrli planları ilə bir-birindən ayrı düşmüş bu dövlətlər və xalqlar təşkilat vasitəsilə birləşərək, həm gələcəyə güclü inkişafın təməlini qoyur, həm də yeni bir güc mərkəzinin yaranması zərurətini ortaya çıxarır. Azərbaycan bu təşkilatın həm yaranmasında, həm də inkişafında əvəzsiz rol oynayır”-deyə deputat qeyd edib.
Vüqar İskəndərov bildirib ki, Türk Dövlətləri Təşkilatı həm də Orta Asiyada dövlətlərin Qırğızıstan, Qazaxıstan və Özbəkistan, hətta Tacikistanın da bir-birinə sıx bağlarla, möhkəm bağlandığı bir təşkilatdır.
“Artıq bu siyahıya Türkmənistanı da əlavə etmək olar. Son dövrlər Türkmənistanın da bu təşkilata inteqrasiyası hiss olunur. Dünyanın ən güclü dövlətlərindən biri olan Türkiyənin həm yerləşdiyi arealda, həm təşkilatın ümumiyyətlə inkişafı üçün göstərdiyi səylər nəzərə alınmalıdır. Orta Asiyada artıq üç dövlətin başçılarının zirvə görüşü və bu görüşdə əldə olunacaq nailiyyətlər, onların sərhəd-gömrük məsələlərindəki güzəştlərin qarşılıqlı tətbiq edilməsi, ticari və digər siyasi sahələrdəki birgə addımlar, təbii ki, dəyişən dünyada qardaş dövlətlərin inkişaf strategiyasında əvəzsiz rol oynayacaq”-deyən deputat hesab edir ki, gələcəkdə Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə Türk Dövlətləri Təşkilatı daha da güclənəcək, inkişaf edəcək, eyni zamanda həm rentabelli yol olmaqla, həm qardaş dövlətləri bir xətt üzərində birləşdirməklə Zəngəzur dəhlizi bu ölkələrin bütün sahələrdəki inkişafına çox güclü təkan verəcək.
“Türk Dövlətləri Təşkilatı gələcəyin çox güclü, qardaş və dost xalqların və dövlətlərin bildiyi kimi inkişaf mərhələsində dünya üçün çox əvəzsiz rol oynayacaq. Bu dövlətlər qarşılarında olan bütün hədəfləri daha asan yolla və birlik nümayiş etdirməklə aşa biləcəklər. Dəyişən və gərginliklərlə dolu olan dünyada Türk Dövlətləri Təşkilatı öz gücünü zamanla daha da artıracaq, həm dövlətlərə, həm də dünyaya çox önəmli töhfə vermiş olacaq”-deyə Vüqar İskəndərov bildirib.