“Azərbaycan xalqına qarşı qətliam törətdilər” Millət vəkili danışdı
Icma.az, Sia Az saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
“31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırım Günüdür. Əslində bu tarix şərtidir ona görə ki, rus imperiyası dağıldıqdan sonra onun cənubunda yerləşən Cənubi Qafqazda çox ciddi proseslər gedirdi”.
Bunu SİA-ya açıqlamasında millət vəkili Aydın Mirzəzadə deyib.
Onun sözlərinə görə, azərbaycanlılar və gürcülər, dağ xalqları öz milli dövlətlərini qurmaq istəyi ilə mübarizə aparırdılar: “Ancaq bu torpaqlara 19cu əsrin əvvəlində məqsədli sürətdə rus imperiyasi tərəfindən yerləşdirilmiş erməni icması bu xalqları sıxışdıraraq onların yerində heç bir əsası olmuyan böyük bir Ermənistan dövləti qurmaq istiyirdi. Əsas məqsəd də Azərbaycan, Bakı və tarixi Azərbaycan torpaqları idi. Bu baxımdan Bolşevik Rusiyasıda cənubda erməni dövlətinin qurulmasında maraqlı idi. Heçdə təsadüfi deyil ki, özünü Bolşevik qələmə verən ancaq bununla belə ən qatı erməni milləti olan Stepan Şaumyan Sovet Rusiyasının Qafqazda səlahiyyətli nümayəndəsi təyin edilmişdir. 17ci ilin dekabrından başlayaraq hər ay Sovet Rusiyasi tərəfindən ona böyük məbləğdə vəsait köçürülürdü. Bu vəsait hesabına erməni hərbi dəstələri yaradılırdı. Osmanlı torpağında məğlubiyyətə uğramış qeyri-qanuni hərbi dəstələr Qafqaza yerləşdirilirdi. Situasiyadan istifadə edərək onlar yerli Azərbaycan xalqına qarşı qətliam başlatdılar. İlk dövrdə Bakıda hakimiyyəti ələ almış Bakı, Şaumyanın rəhbərliyi ilə Bakı Soveti bunu ayrı ayrı dəstələrin qanı sulu kimi izah edirdi. Məqsədli sürətdə Bakıda on mindən çox insan öldürüldü. Qubada, Şamaxıda,Lənkəranda, Göyçayda digər regionlardada Azərbaycan kəndlərinə hücum başladı. Qərbi Azərbaycan adlandırdığımız indi isə həmin ərazidə Ermənistan dövlətli olan ərazidə minlərlə Azərbaycan kəndinə hücum edildi, silahsız insanlar qətlə yetirildilər. Bunun misli bərabəri yox idi. Şaumyan Bakıda çıxan qəzetlərə bu qırğınlar barəsində yazmağa qadağan etmişdir. Qadağanı pozanlar isə sadəcə olaraq bağlanırdılar. Xüsusilə 1918-ci ilin mart ayında kütləvi qırğınlar getdi. Ancaq Azərbaycanlıların hələ hərbi dəstələrdə birləşməməsi, müstəqil dövlətimizin olmaması qətliamin törədilməsinə səbəb oldu. Təsadüfi deyil ki, 1920-ci ildə Azərbaycanda Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra bu məsələ ört basdır edildi. Müstəqil dövlətimiz bərpa edilənə ötən əsrin 90-cı illərinə qədər bu məsələyə bir qadağa qoyulmuşdu,hər hansı formada araşdırılması mümkün deyildi. Buna görə də Ulu Öndər Heydər Əliyev 1998-ci il 26 martında Azərbaycan Soyqırımları ilə bağlı məlum sərəncamını imzaladı. Həmin sərəncamda o cümlədən 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı kimi nəzərdə tutuldu. Hər il Azərbaycan Xalqı bu tarixi qeyd etməklə özünün tarixinin hansı ağrılardan, hansı ölüm dirim mübarizəsindən keçdiyini bir daha yada salırlar”.