Çin Trampın tariflərə görə ABŞ la bağlı sammit planlaşdırmağa tələsmir
Bizimyol saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Çin tərəfi, Vaşinqtonun şok edici tarifləri tətbiq etməsi səbəbindən ABŞ-la bağlı sammit planlaşdırmağa tələsmir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə "New York Times" (NYT) qəzeti mənbələrə istinadən məlumat verib.
Qəzetin məlumatına görə, Pekində çinli məmurlar və ekspertlər hesab edirlər ki, Çin Xalq Respublikasının prezidenti Si Cinpinq və ABŞ prezidenti Donald Tramp arasında görüş "iki ölkə arasında geniş miqyaslı əlaqə yenilənməsi"ndən əvvəl keçirilməlidir, çünki Ağ Evin ticarət və xarici siyasətə qarşı aqressiv yanaşması mövcuddur.
Daha əvvəl qəzetə danışan Çin nümayəndələri bildirdilər ki, onlar Donald Trampın tariflər tətbiq etməyə başlamasından, Qrenlandiya ilə bağlı atdığı addımlardan və digər məsələlərdən təəccübləniblər. Eyni zamanda, onların sözlərinə görə, Trampın xarici liderlərə qarşı açıq-aşkar düşmən münasibəti, sammitin planlaşdırılması məsələsində ehtiyatlı yanaşmağa səbəb olub.
Çinli məmurlar sammitin tarixini təyin etməzdən əvvəl, iki ölkənin 2025-2029 illəri arasında qüvvədə olacaq bir razılaşmasının detalları müzakirə olunmalıdır. "NYT"ın məlumatına görə, Ağ Ev hələ də hansısa qəbul edilən bir razılaşmanın nədən ibarət olacağı barədə açıqlama verməyib.
ABŞ Dövlət katibi Marko Rubionun verdiyi açıqlamaya görə, ABŞ prezidenti Donald Tramp və Çin Xalq Respublikasının prezidenti Si Cinpinq arasında görüşün tarixi hələ müəyyən edilməyib. Onun sözlərinə görə, bu görüş olacaq, amma nə zaman olacağı hələ planlaşdırılmayıb.
Fevral ayında ABŞ prezidenti Donald Tramp, Çin mallarına 10% idxal tarifləri tətbiq edib və sonra 4 martda bu tarifləri 20%-ə qaldıracağını açıqlayıb. Çin buna cavab olaraq, ABŞ-dan olan müəyyən kənd təsərrüfatı məhsullarına 10% və 15% arasında tariflər tətbiq edib, həmçinin 15 şirkətə ixrac nəzarəti qoyub. Tariflərin tətbiq edilməsinin səbəbi kimi Tramp, bu ölkələrin hökumətlərinin fentanil narkotik maddəsinin yayılmasına qarşı mübarizə məqsədi kimi göstərib.