Deputat: Rusiya tərəfinin Azərbaycan təyyarəsini qəsdən vurduğunu düşünmürəm
Pravda.az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
“Rusiya tərəfinin Azərbaycan təyyarəsini qəsdən vurduğunu düşünmürəm”.
Bu sözləri Pravda.az-a açıqlamasında Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin üzvü Elman Məmmədov deyib.
Deputat bildirib ki, hazırda Azərbaycan və Rusiya dövləti arasında münasibətlər kifayət qədər normaldır, müsbət mənada inkişaf edən xətt üzrə davam edir: “Hadisə ilə bağlı müxtəlif versiyalar səsləndirilir, sosial şəbəkələrdə, müxtəlif saytlarda yayımlanır. Ancaq mən bir millət vəkili kimi Azərbaycan dövlətinin müvafiq qurumları tərəfindən rəsmi qaydada nə məlumat verilsə, ona istinad edə bilərəm. Hələ ki dövlətimiz tərəfindən hadisənin kimin günahı səbəbindən baş verməsi barədə rəsmi məlumat verməyib. İlkin versiyalarda təyyarənin quş sürüsü ilə toqquşduğu, havanın dumanlı olduğu,  Rusiya Hərbi Hava Qüvvələri tərəfindən vurulduğu və s. deyildi. Bunların hamısı versiyadır, rəsmi mövqe deyil”.
E.Məmmədov təyyarənin çöl hissəsində dəliklərin olması, sağ qalanların qəzadan əvvəl partlayış baş verməsi barədə açıqlamaları, təhlükəsizlik jiletində dəlik olması kimi detallara isə belə münasibət bildirib: “Bütün bu görüntülərə mən də baxmışam, sağ qalanların dediklərini də eşitmişəm. Təyyarənin gövdəsindəki qəlpə və ya güllə izləri açıq-aydın görünür. Kifayət qədər zədələr var və bu, quş toqquşmasına bənzəmir. Bunlar inkarolunmazdır. Hər birimiz bunu dərk edirik. Təkrar edirəm, rəsmi şəxs kimi dövlətimizin verəcəyi rəsmi açıqlamanı gözləyirəm. O vaxta qədər ciddi fikir söyləmək qeyri-mümkündür”.