Ən sağlam pəhrizlər müəyyən edildi
Icma.az bildirir, News24 portalına istinadən.
Orta yaşda qidalanma sonrakı həyatda həyat keyfiyyətinin müəyyən edilməsində və xroniki xəstəliklərin inkişaf ehtimalını əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaqda mühüm amil ola bilər.
News24.az xəbər verir ki, bir qrup alim 39-69 yaş arasında olan 105 min iştirakçının sağlamlıq vəziyyətini müşahidə edərək 30 il ərzində toplanmış çoxlu məlumatı təhlil etdikdən sonra bu mühüm nəticəyə gəlib. Bu fundamental tədqiqatın nəticələri "Nature Medicine" jurnalında elmi ictimaiyyətə təqdim edilib.
Mütəxəssislər iş zamanı müxtəlif pəhriz nümunələrinin iştirakçıların həyat müddətinə və keyfiyyətinə təsirini diqqətlə öyrəniblər. Bir çox pəhriz yanaşmaları arasında Aralıq dənizi pəhrizi, planetar pəhriz və aşağı glisemik indeksli pəhrizin sağlam qocalma proseslərinə ən faydalı təsirləri göstərilmişdir.
Tədqiqat müəyyən edib ki, bu yemək nümunələrinə əməl edənlərin 70 yaşına çatdıqdan sonra yüksək səviyyədə fiziki və idrak sağlamlığını qoruyub saxlamaq ehtimalı əhəmiyyətli dərəcədə daha yüksəkdir.
Tədqiqatçılar bitki mənşəli qidaların əhəmiyyətinə və həddindən artıq işlənmiş qidaların, o cümlədən fast food və şəkərli içkilərin istehlakının minimuma endirilməsinə xüsusi diqqət yetiriblər. Meyvə, tərəvəz, tam taxıl və sağlam yağlarla zəngin pəhrizlər ümumi sağlamlığa əhəmiyyətli müsbət təsir göstərdi və yaşa bağlı dəyişiklikləri yavaşlatdı.
Tədqiqat həmçinin emal olunmuş ətlərin və yüksək şəkərli içkilərin diyetdən çıxarılmasının xroniki xəstəlik riskinin aşağı düşməsi və ümumi sağlamlığın daha yaxşı olması ilə əlaqələndirildi.
Elmi qrup vurğulayır ki, tamamilə hər kəsə uyğun universal pəhriz həlli olmasa da, bitki komponentlərinin üstünlük təşkil etdiyi və heyvan mənşəli məhsulların ağlabatan məhdudlaşdırılması ilə balanslaşdırılmış pəhriz qocalıqda sağlamlığın qorunmasına əhəmiyyətli dərəcədə kömək edir./baku.ws