İnsan beyni ilə bağlı təəccüblü kəşf: Meymunlarla...
Icma.az xəbər verir, Turkstan.az saytına əsaslanaraq.
Uzun illərdir ki, elm adamları insan beynini digər primatlarla müqayisə edərək onun unikal cəhətlərini anlamağa çalışırlar.
Turkustan.az xəbər verir ki, son araşdırmalar insan beyninin gözlənilməz bir sahəsinin digər növlərdən fərqli olduğunu ortaya çıxardı.
Keçmiş tədqiqatlar ümumiyyətlə insan beyninin ölçüsü baxımından digər növlərdən fərqlərini qiymətləndirdi.
Lakin Oksford Universitetivə Aix-Marsel Universitetinin alimləri bu dəfə beynin daxili əlaqələrini araşdıraraq yeni bir perspektiv təklif etdilər.
Tədqiqatda insanlar, şimpanzelər və makaka meymunlarının beyin əlaqə xəritələri müqayisə edilib.
Şimpanzelər bonobolarla birlikdə insanlara ən yaxın yaşayan qohumlar kimi tanınsa da, makaka meymunları elm aləmində ən tanınmış primat növləri arasındadır.
Tədqiqatçılar maqnit rezonans görüntüləmə (MRT) məlumatlarından istifadə edərək beyindəki "ağ maddə" əlaqələrini təhlil ediblər.
Beyin hüceyrələri arasında əlaqə yaratmağa imkan verən bu əlaqələr beynin müəyyən hissələrinin necə işlədiyi barədə kritik məlumat verir.
Bu fərqlərin əsas səbəbi beyində frontal korteks və temporal korteksi birləşdirən "qövslü fasciculus" adlanan neyron şəbəkəsidir.
Bu əlaqə ənənəvi olaraq insanlarda dil emalı ilə əlaqələndirilir. Lakin tədqiqatçılar aşkar etdilər ki, qövsvari fasciculus təkcə dillə bağlı deyil, həm də sensor məlumatların inteqrasiyası və sosial davranışın işlənməsi funksiyalarını dəstəkləyir.
Araşdırma həmçinin göstərib ki, insan beynində temporal korteksin arxa hissəsində yerləşən temporoparietal birləşmə bölgəsi digər primatlardan fərqlidir. Bu bölgə başqalarının inanc və niyyətlərini anlamaq kimi mürəkkəb sosial idrak proseslərində mühüm rol oynayır.
İnsan beynində bu bölgənin üz ifadələri və davranış işarələri kimi vizual məlumatları emal edən digər beyin sahələri ilə daha sıx əlaqə olduğu aşkar edilmişdir. Bu, insan beyninin sosial qarşılıqlı əlaqələri daha ətraflı şəkildə emal etmək üçün xüsusi olaraq qurulduğunu göstərir.