İran: Nüvə silahı istehsal etmirik, amma hücum olarsa istehsal etməli olacağıq
Bizimyol portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
İran lideri Ayətullah Əli Xameneinin məsləhətçisi və keçmiş Parlamentin Sədri Əli Laricani ölkəsinin nüvə silahı istehsal etmədiyini, amma ABŞ-ın İran’a hər hansı bir hücumu olarsa, xalqın təzyiqi ilə nüvə silahı istehsal etmək məcburiyyətində qalacaqlarını bildirib.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə Laricani, dövlət televiziyasında iştirak etdiyi bir proqramda açıqlama verib.
ABŞ-ın ölkəsinə yönəlmiş təhdidlərinə toxunan Laricani, İranın nüvə silahı istehsal etmək qabiliyyətinə sahib olduğunu, amma Xameneinin kütləvi qırğın silahları ilə bağlı verdiyi fətvaya əsaslanaraq nüvə silahı istehsal etmədiklərini söyləyib.
ABŞ Milli Kəşfiyyat Direktoru Tulsi Gabbardın qısa bir müddət əvvəl etdiyi və İranın nüvə silahı istehsal etmədiyinə dair kəşfiyyat məlumatlarının düzgün olduğunu vurğulayan Laricani: "Həm fətvamızın olduğunu, həm Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin nəzarətləri altında fəaliyyət göstərdiyimizi, həm də silaha yönəlmədiyimizi söyləyirik, amma bir səhv edərsinizsə, İranı bu istiqamətdə məcbur edəcəksiniz", - deyə qeyd edib.
ABŞ-a müraciət edən Laricani: "İran bunu etmək istəmir, amma siz təzyiq edirsinizsə, xalq ölkənin təhlükəsizliyi üçün bunu (nüvə silahı) istehsal etməyimiz üçün təzyiq göstərəcəkdir. Dediyimiz kimi, Agentlik sonsuza qədər bu nəzarətləri davam etdirə bilər, bununla bağlı problemimiz yoxdur, amma özünüz və ya İsrail tərəfindən bombalama yolunu seçərsinizsə, İranı başqa qərarlar qəbul etməyə məcbur etmiş olarsınız. Bu da sizin marağınıza uyğun olmaz. Ona görə də mövqeyinizi dəyişin", - deyə bildirib.
ABŞ Prezidenti Donald Trump, 7 martda İran lideri Ayətullah Əli Xameneiyə həm təhdid, həm də danışıqlar çağırışı edən bir məktub yazdığını açıqlamışdı.
Xamenei isə ABŞ-ın danışıqlar tələbinin problemi həll etmək deyil, öz tələblərini qəbul etdirmək və hakimiyyət qurmaq istədiyini qeyd edərək, İranın bunu qəbul etməyəcəyini bildirmişdi.
Məktub bir neçə gün sonra Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri tərəfindən İrana təqdim edilib və İran da 27 martda Oman vasitəsilə məktuba cavab verdiyini açıqlyıb.
İran Xarici İşlər Naziri Abbas Əraqçi, Trumpın təhdidlərini davam etdirdiyi müddətcə ABŞ ilə birbaşa görüşməyi rədd edəcəyini, amma vasitəçilər vasitəsilə dolayı danışıqlara hazır olduqlarını bildirib. Əraqçi, danışıqları Trumpın tələbindən fərqli olaraq yalnız nüvə məsələsində aparacaqlarını və ölkəsinin müdafiə qabiliyyəti məsələsinin danışıqlara açıq olmadığını qeyd edib.
Trump, dünən ölkə mediasına verdiyi açıqlamada, ABŞ ilə razılığa gəlməməsi halında İranı "heç vaxt görmədikləri şəkildə bombalayacaqları" ilə təhdid edib.
İran lideri Xamenei isə Trumpın hücum təhdidlərini reallaşdırmasına ehtimal vermədiklərini, amma hər hansı bir hücuma güclü cavab verəcəklərini bildirib.
Xamenei, 2000-ci illərin əvvəllərində verdiyi fətva ilə kütləvi qırğın silahlarının istehsalını və istifadəsini qadağan edib.