Kalininqrad vilayətində saentoloqun fəaliyyəti dayandırılıb
Icma.az, Sia Az saytına istinadən bildirir.
Kalininqrad vilayətində bir qrup saentoloqun fəaliyyəti təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən dayandırılıb.
SİA-nın məlumatına görə, faktla bağlı Rusiya Federasiyası Cinayət Məcəlləsinin 284-cü maddəsi ilə cinayət işi açılıb.
Bu barədə Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Kalininqrad vilayəti üzrə İdarəsi bildirib.
Hüquq-mühafizə orqanının məlumatına görə, rayon sakini beynəlxalq sayentologiya kilsəsinin qrupu yaradıb. O, Amerika şirkətlərinin - Ruhani Texnologiyalar Kilsəsi (CST) və Ümumdünya Scientologiya Təşkilatları İnstitutunun (WISE) mənbələrindən materialları öyrənmişdir.
Bundan əlavə, o, müxtəlif yerli şirkətlərdə daimi məsləhətçi olub və 20 ildən artıqdır ki, hər iki arzuolunmaz təşkilatın sözçüsü kimi fəaliyyət göstərib.
Hazırda o, həbsdədir. Onun yaşadığı evdə və iş otağında axtarışlar aparılıb. Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları ədəbiyyat, qrup materialları və kameranın digər üzvləri haqqında məlumatlar aşkar ediblər.
Rusiya Federasiyasının Baş Prokurorluğu 2021-ci ilin sentyabrında CST və WISE şirkətlərinin fəaliyyətini ştatda arzuolunmaz hesab edib və hələ 2016-cı ildə Rusiya Ali Məhkəməsi Scientologists-in dini hücrələrinin ləğvi barədə göstəriş verib.