Keçmiş XDİ lideri: Avropa öz döyüş təyyarələrini istehsal etməlidir
Bizimyol portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə Laşet "Funke" media qrupuna müsahibəsində deyib.
"Bizə ilk növbədə ümumi müdafiə sənayesi lazımdır. Biz ABŞ-dan "F-35" qırıcıları almışıq. Əgər amerikalılar desələr ki, onların yerləşdirilməsi üçün təmin etməyəcəyik, o zaman bütün investisiyalar mənasızdır. Avropa öz qırıcılarını istehsal etməli və öz müdafiə sənayesini inkişaf etdirməlidir", - deyə o qeyd edib.
Avropa ordusu, onun fikrincə, “son nöqtə”dir. XDİ-nin keçmiş rəhbəri hesab edir ki, "Avropanın müdafiə cəmiyyətinin yaradılmasına yeni təkan lazımdır".
Eyni zamanda o, ABŞ prezidenti Donald Trampı Avropaya “mümkün qədər sıx” “bağlamaq” üçün mümkün olan hər şeyi etmək lazım olduğu fikrini ifadə edib. "Donald Trampa qəzəblənsək və hər gün onu ələ salsaq, heç yerə çatmayacağıq. Bu, xarici siyasət deyil. Biz Trampı Avropa ilə mümkün qədər sıx bağlamaq üçün mümkün olan hər şeyi etməliyik. Biz prezidentə başa salmalıyıq ki, Avropa ilə sıx əməkdaşlıq Amerikanın da xeyrinədir", - deyə Laşet qeyd edib.
Sülhməramlıların Ukraynaya mümkün yerləşdirilməsi ilə bağlı sualı şərh edən Laşet qeyd edib ki, o, sülhməramlı qüvvələri ABŞ-sız təsəvvür edə bilməz. "Hazırda Ukraynada sülhməramlı qüvvələrin amerikalılar olmadan necə görünəcəyini bilmirəm", deyən siyasətçi bildirib ki, daimi sülh həll yolunda könüllü atəşkəs əldə edilməlidir. "Aydındır ki, razılaşmanı təmin etmək üçün Ukraynada qoşunlar olmalıdır. Bunların NATO ölkələrindən olan əsgərlər ola biləcəyi tamamilə açıq sualdır", - deyə Laşet bildirib.