Özünə ev tikmək istəyənlərə VACİB XƏBƏR: Bu addımları atsanız, heç kim sizdən pul tələb edə bilməyəcək KONKRET
Konkret.az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Vətəndaşların öz hüquqlarını bilməməsi tikinti ilə bağlı icra hakimiyyətinin qeyri-qanuni tələblərinin normaya çevrilməsinə səbəb olur.
Hal-hazırda qüvvədə olan qanunun tələblərinə görə fərdi mənzil tikintisi üçün icazə proseduru xeyli asanlaşdırılıb. Bəs fərdi torpaqlarda ev tikmək üçün nə qədər dövlət rüsumu ödənilməlidir? Ümumiyyətlə, ev tikmək üçün prosedur qaydaları necədir?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən vəkil Ramil Süleymanov bildirir ki, birinci növbədə fərdi yaşayış evlərinin tikilməsi üçün heç bir dövlət rüsumu tələb olunmadığını bilmək lazımdır:
“Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 80-ci maddəsinə uyğun olaraq mərtəbələrinin sayı 3-dən, hündürlüyü 12 metrdən və aşırımlarının uzunluğu 6 metrdən çox olmayan yaşayış evlərinin tikintisi ilə bağlı İcra hakimiyyətinə məlumat verilməlidir. Məlumatlandırma icraatının həyata keçirilməsi üçün müraciət edən şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, torpağa dair sənədi, evinin memar tərəfindən təsdiqlənmiş layihəsi müşaiyət məktubu ilə birlikdə İcra Hakimiyyətinə göndərilməlidir. 10 gün müddətində İcra Hakimiyyəti tərəfindən hər hansı irad və yaxud təklif olmadığı təqdirdə vətəndaş rahat şəkildə evini tikə bilər. İcra Hakimiyyəti tərəfindən hər hansı irad olarsa, bu barədə düzəlişlər edilərək geri göndərilir. Həmin düzəlişlərin icra olunması üçün vətəndaşa yenidən vaxt verilir”.