Qutsul onun həbsini bütövlükdə Qaqauziyaya zərbə adlandırıb
Sia Az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Qaqauziyanın rəhbəri Yevgeniya Qutsul onun həbsini Moldova hakimiyyətinin qaqauz xalqının iradəsini tapdalamaq cəhdi adlandırıb.
SİA-nın məlumatına görə, vəkillər vasitəsilə göndərilən müraciət Başkanın Teleqram kanalında yayımlanıb.
Cümə günü, martın 28-də Kişinyov Rayon Məhkəməsi prokurorların vəsatətini qismən təmin edib və Qutsulu 20 sutkalıq həbs qərarı verib.
Müdafiə tərəfi bu qərardan apellyasiya şikayəti vermək niyyətindədir.
Rayon rəhbəri qeyd edib ki, məhkəmə onun “tamamilə uydurma, qondarma cinayət işi” üzrə həbs edilməsinə qərar verib.
...Bu, təkcə mənə qarşı təzyiq deyil, bütün Qaqauziyaya, özünüidarəetmə ənənələrimizə, hüquq və azadlıqlarımıza zərbədir. Bu, hamımızın üzünə vurulan sillədir. Bu, bizim iradəmizi və öz taleyimizi həll etmək hüququmuzu tapdalamaq cəhdidir!.
Bunu Qutsul vurğulayıb.
Başkan öz yoldaşlarını işlərinə və qarşıdurmaya davam etməyə çağırıb. O, əlavə etdi ki, onlar qorxuya təslim olmamalı və qələbəmizə inamını itirməməlidirlər.
Deputat Qutsul Qaqauziya sakinlərinə müraciət edib.
Bundan əvvəl Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova Hutsulun saxlanması işinin qanuna və demokratik prinsiplərə uyğun aparılacağına ümid etdiyini bildirib.