Real təhlükə: Rusiya yeni hücum planlaşdırır?
Ayna saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Yevgeni Dikiy: “Rusiya ordusunu yenidən qruplaşdırmaq, silah və sursat ehtiyatlarını toplamaq üçün bir müddət fasilə verməyi düşünür”
“Prezident Vladimir Zelenski kəşfiyyat məlumatlarına istinadən bildirib ki, Rusiya Sumi, Xarkov və Zaporojye vilayətlərində yeni hücumlara hazırlaşır. Və bu, tamamilə real təhlükədir”. Bu sözləri Ukraynanın “Aydar” batalyonunun keçmiş komandiri Yevgeni Dikiy yazdığı məqaləsində qeyd edib.
“Xarkov vilayətindən başlayacağam. İş ondadır ki, burada hücum heç vaxt dayanmayıb. Nəzərinizə çatdırım ki, regiona hücum birbaşa Xarkov şəhərinə hücum demək deyil. Fikrimcə, rusların hazırda buna gücü çatmır. Amma Xarkov vilayətində uzun müddətdir ki, Kupyansk uğrunda döyüşlər gedir”, - deyə Dikiy xatırladıb.
Hərbçi təəssüflə bildirib ki, Kupyansk və Limansk istiqamətlərində rusların uğurları olub: “Xüsusilə, Oskol çayının qərb sahilində qışda yaradılmış iki körpü başlığı var. Düşmən onları birtəhər təmin etməyə davam edir, hətta onları bir yerə birləşdirməyə çalışırlar. Və biz hələ də onları orada sıxışdıra bilmirik. Ona görə də rusların bu hücumu Kupyansk istiqamətində inkişaf etdirməyə çalışması tamamilə məntiqlidir. Sumı rayonuna gəlincə, mənə elə gəlir ki, düşmənin burada hücumu çox məntiqlidir və gözləniləndir. Axı bizi Kursk vilayətindən sıxışdırıb çıxarmaq üçün ruslar çox böyük bir dəstə toplamalı idilər. İndi orada 70 minə yaxın rus və 10 minə yaxın koreyalı var. Ukrayna ordusunun əhəmiyyətli bir hissəsi getdikdən sonra düşmənin iki yolu var: bu böyük qrupu bölmək, cəbhənin digər hissələrinə köçürmək və ya dərhal ondan keçməyə çalışmaq, sonra isə Sumı bölgəsinə daxil olmaq. Çox güman ki, Rusiya komandanlığı məhz bu yolu seçib. Və bu halda hücum hər an baş verə bilər”.
“Məsələ burasındadır ki, Sumı vilayəti hələ Kursk əməliyyatından əvvəl müdafiəyə hazırlaşırdı. Və rusların bizi Kursk vilayətindən sıxışdırıb çıxarmaq bir, bunun üçün hazırladıqları Sumı vilayətində müdafiə xəttini yarmaq başqa şeydir. Ruslar oradan sağ çıxa biləcəklər? Düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə görəcəyik”, - deyə qeyd edib.
Dikiy hesab edir ki, Zaporojyeyə yeni hücum da realdır: “Amma hələ ki, bunun üçün heç bir səbəb görmürəm. İndi orada daimi kəşfiyyat missiyaları aparılır və müdafiəmizin öyrənilməsi davam edir. Güman etmək olar ki, ruslar müdafiəmizin hardasa zəiflədiyini hiss etsələr, o zaman yeni hücum mümkün olacaq. İndi baş verənləri hücum əməliyyatı hesab etmək olmaz”.
“Müzakirə olunan atəşkəs bütün bunlara hər hansı şəkildə təsir edə bilərmi? Mən buna şübhə ilə yanaşıram. Atəşkəsin mümkün olduğu şərtlərlə bağlı Rusiya-Amerika mövqeyi ilə bizim mövqe diametral şəkildə fərqlidir; heç də üst-üstə düşmürlər”, - hərbçi əlavə edib.
Onun fikrincə, Rusiya ordusunu yenidən qruplaşdırmaq, silah və sursat ehtiyatlarını toplamaq üçün sadəcə olaraq bir müddət fasilə verməyi düşünür: “Onlar istəyirlər ki, bizim təslim olduğumuz şərtlər keçsin. Ukrayna istənilən beynəlxalq təhlükəsizlik zəmanətindən məhrumdur, heç vaxt NATO-ya daxil olmur, ordusunu ixtisar edir və s. Ruslar indiyə qədər öz tələblərindən belə geri çəkilməyiblər. Hərbi nöqteyi-nəzərdən təslim olmağa razılaşmağa əsasımız yoxdur. Biz bu müharibəni uduzmamışıq. Amma tərəflərin baxışlarında bu qədər fundamental fərqləri nəzərə alsaq, yaxın aylarda real atəşkəsə nail ola biləcəyimizi düşünmürəm. Ruslar da, mən də vəziyyətin sonrakı inkişafını başqa cür görürük. Hətta ABŞ-ın yardımının dayandırılması şəraitində belə, ümumi hərbi əməliyyatlar tədricən inkişaf edəcək. Lakin daha çox bizim xeyrimizə olacaq. Rusiyaya gəldikdə isə, ehtimal ki, Ukraynanın üç bölgəsinə qarşı hücuma keçmək istəyinə baxmayaraq, mən hesab edirəm ki, onların ordusu artıq öz imkanlarının zirvəsini keçiblər”.