Sosial mediadan istifadə etməyənlər cəmiyyətdən kənarlaşdırıla bilər
Icma.az, News24 portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Marmara Universiteti Ünsiyyət Fakültəsi Vizual Ünsiyyət Dizaynı Bölməsinin rəhbəri Prof. Dr. Əli Murat Kırık açıqlamasında sosial mediadan istifadə etməyənlərə qarşı ayrı-seçkiliyin nəzərəçarpacaq dərəcədə artdığını bildirib.
News24.az bildirir ki, bu gün sosial mediadan istifadə etməməyin fərdlərin sosial qəbul səviyyəsinə təsir etdiyini ifadə edən Kırık, "Bir çox insan sosial media vasitəsilə gündəlik ünsiyyətini və sosial əlaqələrini davam etdirir. Tədbirə dəvətlər, xəbər paylaşımları və qrup söhbətləri adətən sosial media kanalları vasitəsilə həyata keçirilir. Bu səbəbdən sosial mediada aktiv olmayan insanlar sosial çevrələrində diqqət çəkməkdə çətinlik çəkə bilərlər" deyib.
Kırık, xüsusilə sosial əlaqələrin böyük ölçüdə rəqəmsal mühitə keçdiyi gənc yaş qruplarında sosial mediadan istifadə etməməyin fərdin sosial görünürlüğünü azalda biləcəyini ifadə edərək, fərdin sosial mediadan uzaqlaşmasının birbaşa olaraq cəmiyyətə verdiyi töhfəni və ya dəyərini təyin etmədiyinə diqqət çəkdi.