Su belə içilməlidir Rus alimlər açıqladı
Milli.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Su insan sağlamlığı üçün ən vacib elementdir.
Milli.Az xəbər verir ki, Perm Politexnik Universitetinin mütəxəssisləri gündə nə qədər su içmək lazım olduğunu və təhlükəli nəticələrdən necə qorunmağın yollarını açıqlayıblar.
Su böyüklərin bədən çəkisinin təxminən 60-70%-ni təşkil edir və bir çox mühüm funksiyaları yerinə yetirir. O, qida və tullantıların daşınması üçün vasitə rolunu oynayır, bədən istiliyini tənzimləyir və kimyəvi reaksiyalarda iştirak edir. Bədəninizin düzgün işləməsi üçün hər gün kifayət qədər su istehlak etməlisiniz. "Qadınlar gündə 2-2,5 litr, kişilər isə bədən çəkisi və fiziki fəaliyyətindən asılı olaraq 2,5-3 litr su içməlidir". - Perm Politexnik Universitetinin tətbiqi fizika kafedrasının dosenti İvan Krasnyakov deyib.
Mütəxəssislər içdiyimiz suyun keyfiyyətinə də diqqət yetiriblər. Kran suyu əksər şəhərlərdə təhlükəsizdir, lakin onun keyfiyyəti boruların vəziyyətindən təsirlənə bilər. Xüsusilə quyulara və bulaqlara gəldikdə, əlavə təmizləmə üçün filtrlərdən istifadə etmək və suyun keyfiyyətinə nəzarət etmək vacibdir.
O qeyd edib: "Suyun növü sağlamlıq üçün vacibdir. Sərt su sümüklər üçün yaxşıdır, lakin artritə səbəb ola bilər və distillə edilmiş su mineral balansını poza bilər. Orta səviyyədə minerallarla təmizlənmiş su içmək yaxşıdır. Həddindən artıq nəmlənmə xüsusi bir təhlükədir.
Həddindən artıq su şişlik, baş ağrısı və hətta kramplara səbəb ola bilər. Bu, bədən artıq mayeni çıxara bilmədikdə, elektrolit balansını pozduqda baş verir". Alimlər həmçinin xəbərdarlıq ediblər ki, quyulardan və bulaqlardan gələn suyun təmizliyi üçün əlavə sınaq tələb olunur. "Təmizlənməmiş su bakteriya və kimyəvi maddələrə görə təhlükəli ola bilər"./editor.az